İnsan sağlığına hizmet eden tüm değerli eczacılarımızın, eczacılık günü kutlu olsun!

Ülkemizde her yıl, akademik eczacılık eğitiminin başladığı 14 Mayıs tarihi, Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır. 14 Mayıs ” Türk Eczacılık Günü” dür. 1968 yılından beri kutlanmaktadır.  Tüm dünyada ise 25 Eylül tarihi Eczacılık Günü olarak kutlanmaktadır.

14 Mayıs Eczacılık Günü Geçmişi 

Eczacılar mesleki sorunlarını, çalışmalarını görüşmek amacıyla bir araya gelmek için “Türk Eczacılık Günü” belirlenmesini istemişlerdir. Ecz. Remzi Kocaer 1949 yılında Farmakolog dergisinde çıkan “Türk Eczacılığının Günü” başlıklı yazısında bunun ilk somut örneğini gerçekleştirmiştir.

27 Kasım 1958 günü toplanan, Türk Eczacıları 3. Büyük Kongresi’nde ele alınmış ve Mesleki Acil Meseleler Komisyonu’nun teklifi üzerine “Bir eczacılık günü ihdası” 3. Kongre tarafından kabul edilmiştir. Kongre’nin bu kararı üzerine Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, konuyu inceleyerek Türk Eczacılık Günü’nün toplanma gününü saptamak amacıyla bir komisyon oluşturulmuştur. Komisyonda gerçekleştirilen müzarekereler sonucunda bir rapor oluşturulmuştur. Bu raporda Türk Eczacılık Günü için iki tarih teklif edilmiştir: 14 Mayıs ve 2 Kasım.

Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti önerilen bu tarihlerden “2 Kasım” tarihini Türk Eczacılık Günü olarak kabul etmiştir. 1959 yılında 2 Kasım tarihinin Türk Eczacılık Günü olarak kabul edilmesine karşılık 1967 yılına kadar Türk Eczacılık Günü toplantıları yapılamamıştır. Merkez Heyeti Eylül 1967 tarihinde yaptığı bir toplantıda konuyu tekrar ele almıştır.

14 Mayıs gününü (ilk diplomalı eczacıların bu mektepte yetişmeleri nedeniyle) Türk Eczacılık Günü olarak kabul etmiştir. Bu karar üzerine ilk Türk Eczacılık Günü toplantısı 14 Mayıs 1968 günü İstanbul’da yapılmıştır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz