bel ağrısı

Bel ağrısı sebeplerine ilişkin konuşan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Timur Yıldırım en yaygın olanlarının belin zorlanması, sinir tahrişi, omurilikten çıkan sinir köklerinde sorunlar, kemik ve eklem problemleri olduğunu söyledi.

Yıldırım, belin zorlanması, sinir tahrişi, omurilikten çıkan sinir köklerinde sorunlar, kemik ve eklem problemleri gibi nedenlerle ortaya çıkan bel ağrılarının yüzde 50’sine yakınının 2 haftada, yüzde 80’inin de 6 hafta içinde azalarak geçtiğini belirtti. 6 hafta sonunda geçmeyen bel ağrılarının ise kronik ağrı sınıfına girdiği bilgisini paylaştı.

Bel ağrısının travma, ağırlık kaldırma ya da ani zorlamalarla ortaya çıktığını belirten Yıldırım, herhangi bir neden olmadan da bel ağrısı olabileceğinin altını çizereki çoğu zaman fiziksel aktivite, uzun süre ayakta kalma veya uzun süre oturma ile ağrının artabileceğine dikkat çekti.

İstirahat ile ağrının azabileceğini de ekleyen Yıldırım, bel ağrısının bel bölgesinin ortasından gelen derin sızının yanma şeklinde olabilirken, tek veya çift taraflı kalçaya, uyluğa yansıyan ağrı şeklinde de olabileceğini ifade etti.

Öte yandan bel ağrısının asıl kaynağının bulmanın ise zor olduğuna vurgu yapan Yıldırım, disk kökenli ağrılar olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz