8 Mart her yıl dünyanın her yerinde Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Peki kadınlar gününün ortaya çıkış hikayesi nedir?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

8 Mart 1857 yılında ortaya çıkan kadınlar günü kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmak adına verdiği mücadelenin temsilidir. Bu Tarih Amerika’nın New York şehrinde tekstil fabrikasında çalışan yüzlerce kadının erkeklerden daha uzun çalışma saatlerine sahip olmasına rağmen daha düşük ücretlere çalışmasından dolayı çalışma koşullarını protesto etmek amacıyla gerçekleştirdikleri grevin gerçekleştiği gündür. Kadınların haklı mücadelelerinin temsili başlangıç günü olarak kabul edilmektedir.

8 Mart 1957 yılında kadınların haklı mücadelesi için gerçekleştirdikleri grev sırasında fabrikada çıkan yangın sebebiyle çoğu kadın olan birçok işçi hayatını kaybetti.  Danimarka Kopenhag şehrinde bu olaydan tam 52 yıl sonra Kadın Sosyalist Enternasyonal toplantısında fabrikada ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılması kabul edildi.

1975 yılı da kadın hakları mücadelesi için çok büyük önem taşımaktadır. Bu yıl Uluslararası Kadınlar Yılı olarak kutlanılmıştır. 1977’de ise Birleşmiş Milletler Genel Toplantısında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanılması kabul edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz