AbbVie Türkiye, Parkinson hastalarının tedavilerinde zamanında ve standardize edilmiş bir bakım sürecini desteklemek amacı ile MANAGE-PD isimli websitesini sağlık mesleği mensuplarının kullanımına sunduğunu duyurdu.

•MANAGE-PD, sağlık mesleği mesuplarının, mevcut tedavileriyle yetersiz semptom kontrolü olan Parkinson hastalarını tanımlamalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.
•Parkinson hastalığının zamanında ve standardize edilmiş yönetimi, hastaların semptomlarının daha iyi kontrolüne yardımcı olabilmektedir.

MANAGE-PD, hastalık semptomlarının hastaların günlük yaşamları üzerindeki negatif etkilerini en aza indirmek için Parkinson hastalığının zamanında ve etkili yönetiminde sağlık meslek mensuplarına yardımcı olmaya yönelik olarak, global bir hasta savunuculuğu kuruluşu olan Parkinson Vakfı, AbbVie ve dünyaca ünlü Parkinson hastalığı konusunda uzman hekimlerin iş birliği ile hazırlanmıştır. MANAGE-PD, Parkinson hastalığı ile ilişkili semptomların standardize edilmesini ve kapsamlı bir şekilde değerlendirmesini kolaylaştırmak için önde gelen Parkinson hastalığı uzman hekimleri tarafından yapılan önerilere, fikir birliğine dayalı ve doğrulanmış klinik göstergeleri temel almaktadır.

MANAGE-PD sitesinde yer alan sorular, sağlık meslek mensuplarına, Parkinson hastalığının ileri aşamalarını nasıl tanımlayabilecekleri konusunda netlik sağlamayı ve özellikle onlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. İki bölümden oluşan sitede, hastanın motor ve non-motor semptomları, hastalığın fonksiyonel etkileri ve tedavileriyle ilişkili olabilecek istenmeyen olaylar ile ilgili sorular yer almaktadır.

Parkinson, tremor (titreme), kaslarda katılaşma, hareketlerde yavaşlama ve denge kurma güçlüğü ile karakterize olan bir progresif ve kronik hareket bozukluğudur. Dünya genelinde 10 milyondan fazla kişi Parkinson ile yaşamaktadır.

İleri evre Parkinson hastalığının net bir tanımı veya kendine özgü evrensel, standardize edilmiş testleri olmadığından, semptomların tanısı ve yönetimi oldukça güçtür. Hastaların kompleks bir farmakolojik tedaviye ihtiyaç duyabileceği dar bir terapötik pencereye sahip olması nedeniyle Parkinson hastalığının yönetimi de zor olabilir. MANAGE-PD sağlık mesleği mensuplarının zamanında ve standardize edilmiş bir bakım için Parkinson hastalarının yönetiminde kullanacakları standart bir kaynak olmayı amaçlamaktadır.

AbbVie Türkiye Medikal Direktörü Mahmut Gücük; “Hastaların semptomlarını daha iyi yönetebilmek için hastalıklarının kontrolünü ellerine almalarına destek olma konusunda sağlık mesleği mensupları ile birlikte çalışıyoruz. MANAGE-PD, AbbVie’nin Parkinson hastalığı gibi tedavi edilmesi en zor nörolojik bozukluklardan bazılarına yönelik yenilikçi hasta bakımını geliştirme taahhüdünün sadece bir parçasıdır.” dedi.

Parkinson Vakfı Klinik İşler ve Kaynaklar Bölümü Başkan Yardımcısı Nicole Yarab; “Sağlık mesleği mensuplarına Parkinson hastalığının bakımına yönelik bilgiye dayanan kararları destekleyecek bir araç sağlamak için AbbVie ile birlikte çalışmaktan gurur duyuyoruz. Parkinson hastalığı yönetiminin amacı, hastalara yardımcı olmak için her zaman hastalık progresyonundan bir adım ileride olmaktır.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz