Abdi İbrahim Ar-Ge ekibinde, Ar-Ge Yöneticisi olarak görev yapan Gönül Kayar ve Mustafa Uygun, analitik kimya ve organik kimya alanlarındaki tecrübe ve uzmanlıkları çerçevesinde yürüttükleri etkin çalışmalarla 2020 yılında geçerli olacak Avrupa Farmakopesi’ne (European Pharmacopoeia) ekspert olarak seçilmeyi başardı.

İlaç endüstrisindeki otoriteler tarafından başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada resmi kaynak olarak kabul gören ve ilaçta uyulması gereken kuralları belirleyen Avrupa Farmakopesi’nin 10. baskısında isimleri yer alan Kayar ve Uygun, Abdi İbrahim adına katıldıkları çalıştaylarda gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalarla yayının hazırlanmasına yaptıkları katkılardan dolayı bu başarıyı elde ettiler.

Bu gelişme ile Türkiye’nin ve Abdi İbrahim’in uluslararası platformda görünürlüğüne ve prestijine katkı sağlayan Kayar ve Uygun, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden katılan diğer ekspertler ile iş birliği halinde çalışmalarını sürdürecekler.

Gönül Kayar ve Mustafa Uygun’un yer aldığı Avrupa Farmakopesi; ilaç üretiminde kullanılan etken madde ve yardımcı maddelere ait uygulanacak testleri, ilaçların üretildikten sonra ilacın güvenliği ve kalitesine uygunluk verilebilmesi için uygulanacak testleri ve bu testlerin nasıl yapıldığını anlatan bilgileri içeriyor. Daha önce bu listeye giren kuruluşlar arasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TITCK) ve belirli üniversitelerden akademisyenler bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz