Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü; yaz aylarında hava sıcaklarının ani olarak yükselmesi ile birlikte görülen sıcak çarpması şikayetlerini önlemek için uyarılarda bulunuyor.

Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte gün içerisinde halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı şikayetlerinde de artış yaşanıyor. Sıcak havaların insan sağlığını ciddi şekilde etkilediğini belirten Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, vücudu yormamak ve güneşten korunmak için bazı önemli noktalara dikkat çekiyor.

Yazın sıcakların artmasıyla vücut ısısında da artış yaşanıyor. Vücut terleme yoluyla ısı kaybederek dengeyi sağlamaya çalışıyor. Ancak uzun süre güneşe veya yüksek sıcağa maruz kalındığında vücut ısısı terlemeyi dengeleyemiyor ve sıcak çarpması durumu meydana geliyor.

Uzun süre güneşin altında kalan kişilerde terli ve soğuk bir cilt, bitkinlik, susama hissi, kas krampları, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve idrar koyulaşması gibi belirtiler baş gösterebiliyor. Sıcaklığın daha da artmasıyla birlikte cilt daha sıcak ve kırmızı bir hal alıyor, vücut ısısı yükseliyor, solunum ve nabız hızlanıyor, davranış bozukluğu ve bilinç bulanıklığı gelişiyor.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, sıcaklardan ve güneş çarpmasından korunmak için alınması gereken önlemleri şöyle sıralıyor:

  • Güneşin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkmayın.
  • Su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Dışarı çıkarken gözlük ve şapka kullanın.
  • Uygun faktörlü güneş koruyucuları kullanın.
  • İnce ve açık renkli kıyafetleri tercih edin.

Gıdalar Doğru Şekilde Saklanmalı

Yaz aylarında aşırı sıcak havalarda gıdalar iyi muhafaza edilmediğinde ve hijyenik bir ortam sağlanamadığında besin zehirlenmeleri de sıkça görülüyor. Tavuk, yumurta ve süt içeren gıdalarda bazı bakteriler 1-2 saat içinde çoğalıyor. Bu durum, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikayetlerle ortaya çıkan besin zehirlenmelerinin büyük bir çoğunluğunun kaynağını oluşturabiliyor.

Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, yiyeceklerin buzdolabında belirli bir ısının altında saklanması ve pişirildikten sonra hemen tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kabuklu meyvelerin yıkansalar bile soyularak tüketilmesi gerektiğini belirten Direktörlük, hijyen kurallarının önemine vurgu yapıyor.

Kronik Hastalar ve Yaşlılar Sıcaklardan Daha Çok Etkileniyor

Aşırı sıcakların, kronik hastalıkları daha fazla tetiklediğini söyleyen Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü, özellikle kalp-damar hastalarının bu aylarda risk oranının yüksek olduğunu belirtiyor.

Sıcaklarla birlikte kan dolaşımında yaşanan değişiklikler kalp hızında artışa neden olabiliyor. Sıvı kaybının artması, böbreğe gelen kan miktarının azalmasına yol açıyor. Hipertansiyonu olanların sıvı kaybı ve yüksek nemden diğer kişilere göre daha çok etkilendiğini belirten Abdi İbrahim Otsuka Medikal Direktörlüğü şunlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

  • Yaz aylarında güneşin geç batması yeme içme ve uyku düzeninde değişikliğe neden olmamalı.
  • Serin ortamlarda spor yapılmalı ve ağır egzersizlerden kaçınılmalı.
  • Bol sıvı tüketilmeli.

Devam eden tedaviler aksatılmamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz