• Alcon’un Novartis’ten Ayrılma Süreci Tamamlandı
  • Şirketin Hisseleri 9 Nisan itibarıyla SIX Swiss Borsası ve NYSE’de İşlem Görmeye Başladı

Göz sağlığında dünya lideri Alcon, 9 Nisan itibarıyla Novartis’ten ayrılık sürecinin tamamlandığını ve halka açık, bağımsız bir şirket olarak faaliyet göstermeye başladıklarını ilan etti. Şirketin hisseleri “ALC” sembolü ile SIX İsviçre Borsası ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı.

Cerrahi ile Kontakt Lens ve Bakım Ürünleri iş birimleri ile faaliyet gösteren Alcon, dünyadaki en büyük göz sağlığı cihazları şirketi. 74 ülkede faaliyet gösteren şirket, bu özelliği ile küresel ölçekte bir varlığa sahip. Alcon, gelişmekte olan piyasalarda hızla büyüyen iş birimleri ile 140’ı aşkın ülkede göz hastalarına hizmet veriyor. Yaşamın her evresinde oluşabilecek göz bozukluklarını tedavi eden ürünlere sahip olan Alcon, endüstrideki en geniş göz sağlığı ürünleri gamına sahip.

Alcon’un CEO’su David Endicott, “Alcon 70 yılı aşkın bir süredir insanların mükemmel görmesini sağlamak üzere çalışıyor ve şimdi, bağımsız bir şirket olarak, bu hedefi daha da ilerilere taşımak için yeni fırsatların peşinden koşuyoruz. Bağımsız bir şirket olarak sürdürülebilir büyüme sağlamaya ve uzun vadeli hissedar değeri oluşturmaya hazırız. Endüstride ilkleri yapma konusunda uzun bir geçmişe sahibiz ve çevik bir tıbbi cihaz şirketi olarak tamamen müşterilerimiz, hastalarımız ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayan yenilikçi ürünler sunmaya odaklıyız” dedi.

Göz sağlığı pazarı yaklaşık 23 milyar ABD dolarlık bir büyüklüğe sahip ve yıllık olarak yaklaşık yüzde 4 büyüyor. Geçtiğimiz yıl Alcon’un satışları – bir önceki yıla göre yüzde 7 büyüme ile – Cerrahi alanındaki 4.0 milyar ABD doları ve – bir önceki yıla göre yüzde 3 büyüme ile – Kontakt Lens ve Bakım Ürünleri alanında 3.1 milyar ABD doları da dahil olmak üzere, 7.1 milyar ABD doları tutarında oldu.

Ayrılığın şartları gereğince, tüm Novartis hissedarları veya ADR (Amerikan Tevdi Makbuzu) sahipleri, ayrılık bitiş tarihi olarak belirlenen 1 Nisan 2019 itibarıyla ellerinde bulunan her beş Novartis hissesi veya ADR için bir Alcon hissesi alacak.

Artık bağımsız bir şirket olan Alcon, sürekli kendisini yenileyen inovasyonlarından güç alan büyüme stratejisine daha fazla yoğunlaşabilecek ve bu strateji konusunda daha esnek davranabilecek. Şirket daha etkili bir sermaye yapısı sayesinde; piyasalarda büyümesine, ümit vaat eden benzer alanlara girmesine ve yeni iş modelleri kullanmaya başlamasına ön ayak olacak bir kimliğe sahip olabilecek. Tüm bu faydalar, Alcon’un endüstri liderliği ile bir araya geldiğinde sürdürülebilir büyüme konusunda avantajlı bir konuma getiriyor.

Alcon’un merkezi Cenevre’de bulunuyor.  Alcon, Novartis tarafından satın alınmadan önce kurulduğu yer olan İsviçre’de 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Alcon’un Fort Worth Teksas’ta bulunan tesisleri, çok sayıda çalışanı ile, önemli bir operasyon ve inovasyon merkezi olmayı sürdürecek.

Alcon, büyük çaplı kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdürmeye devam edecek. Bu çalışmalar 2018 yılında para ve ürün bağışları açısından 62 milyon ABD doları tutarında gerçekleşti. Alcon’un hayır kuruluşları olan Alcon Vakfı ve Alcon Cares aracılığıyla, göz sağlığına erişimi artırmaya yardımcı olmak, göz kusurlarını düzeltmek üzere ameliyatlar yapmak, göz muayeneleri gerçekleştirmek ve dünya çapında sağlık hizmetine kısıtlı erişimi olan bölgelerde göz sağlığı hizmetleri sunmak için yüzlerce hayır kuruluşu ile ortak çalışmalar yürütüyor. Alcon ayrıca, göz sağlığı hizmetlerinin seviyesini yükseltmek için uygulamalı ve sanal göz sağlığı hizmet sunucusu eğitimlerine ve yetenek transferine sponsorluk yapıyor. Buna ek olarak, ilişki halinde bulunduğu toplulukların bağış yapmalarını ve çalışanların gönüllü çalışmalarını da destekliyor.

Şirketin yönetici liderlik takımının üyeleri, Yönetim Kurulu ve Alcon çalışanları bu dönüm noktasını 9 Nisan’da, SIX ve NYSE’deki açılış zilini çalarak kutladı.

Endicott sözlerine şöyle devam etti: “Göz sağlığı hizmetlerine olan talep, nüfusumuz yaşlandıkça ve insanların ekran ile mobil cihazlar karşısında geçirdikleri süre arttıkça önemli ölçüde yükseliyor. Şirketimizin yaşamındaki bu yeni döneme başlarken, Alcon çalışanları olarak kendimizi daha iyi görme ve göz sağlığı için artan ihtiyaçlara ve dünya çapında kaliteli göz sağlığı hizmetlerine yönelik erişim gerekliliklerini karşılamaya adamış bulunuyoruz.”

Şirketin yeni global web sitesine www.alcon.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz