Erken tanı ve doğru tedaviyle Ankilozan Spondilit hastalarının yaşam kalitesini artırmak mümkün

  • Dünyada ve Türkiye’de yaklaşık bin kişiden 5’inde görülen Ankilozan Spondilit (AS) hastalığı, genellikle genç yaşlarda ortaya çıkan; omurgayı ve omurga ile kalça kemiği arasındaki eklemi etkileyen ağrılı, iltihaplı bir eklem hastalığıdır. Hastalarda ve toplumda bilinirliği artırmak hastalık ile mücadelede önemli bir basamaktır.
  • 4 Mayıs Dünya Ankilozan Spondilit Günü kapsamında “AS Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri” hakkında bilgi veren hekimler, AS’nin en fazla iş gücü kaybına yol açan hastalıklardan biri olduğuna vurgu yaparak erken tanı ve doğru tedavinin önemine dikkat çektiler.
  • Yönetmen Vedat Atasoy’un İZ TV için 4 Mayıs Ankilozan Spondilit Günü’ne dikkat çekmek üzere hazırladığı “Ankilozan Spondilit Hikayeleri” belgeseli toplantıda gösterildi.

Türkiye Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği ve Türkiye Romatoloji Derneği tarafından Novartis iş birliği ile, 4 Mayıs Dünya Ankilozan Spondilit Günü vesilesiyle Ankilozan Spondilit (AS) hastalığına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için bir basın toplantısı düzenlendi. Sağlıklı yaşam alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Ece Vahapoğlu’nun moderatörlüğünde, Türkiye Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, Türkiye Romatoloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Cemal Bes ve İstanbul Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Derya Buğdaycı’nın katılımıyla gerçekleşen toplantıda AS hastalığı ve tedavi yöntemlerine dikkat çekildi. Toplantıya İZ TV tarafından hazırlanan “Ankilozan Spondilit Hikayeleri” belgeselinin yönetmeni Vedat Atasoy da katılarak belgesel hakkında bilgi verdi.

“Ankilozan spondilit hastalığı yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor”

Ankilozan spondilit hastalığının özellikle sırt ve beldeki omurgaları etkileyen, yıllarca ağrı ile devam eden ve ne zaman başladığını hastanın tam olarak fark edemediği iltihaplı bir eklem hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, bel ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu ve sabah tutukluğu ile ortaya çıkan AS hastalığının yaşam kalitesini etkilediğini ve bu şikayetler sebebiyle hastaların çalışma, eğitim ve sosyal hayat gibi günlük yaşam aktivitelerinde ciddi zorluklar yaşadıklarına dikkat çekti.

“AS hastalığı farkındalığının artırılması, erken tanı ve doğru tedavi çok önemli”

Hastalığın sinsi başlaması nedeniyle hastaların doktora başvurması veya tanı almasının 5-8 yıl gecikebildiğini ifade eden Doç. Dr. Cemal Bes, erken tanı konmasının eklem bozuklukları gelişmeden müdahale edilmesini ve tedaviyi kolaylaştırdığını belirtti. Doç. Dr. Cemal Bes, dünyada ve Türkiye’de yaklaşık bin kişiden 5’inde görülen AS hastalığının hem hastalarda hem de toplumda bilinirliğinin artmasının bu hastalık ile mücadelede önemli bir basamak olduğunu vurguladı.

“Uygun tedavi ile birlikte mutlaka fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanmalı

Ankilozan spondilit tanısı alır almaz uygun tedavi ile birlikte fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Derya Buğdaycı’ya göre doğru tedavi ile ağrı ve tutukluğu azaltmak, eklem bozukluklarını önlemek, doğru vücut duruşunu korumak, ruh sağlığını ve sosyal ilişkileri iyileştirmek ve günlük fiziksel aktiviteleri bağımsız yapabilmek mümkün. AS tedavisinde uzmanların denetiminde yapılan egzersizlerin tedavinin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, “AS hastalarına yüzme, solunum egzersizleri, esneme hareketleri ve hafif güçlendirme egzersizleri öneriyoruz. Ayrıca sigara kullanımının hastalık seyrini ilerletmesi ve tedaviyi zorlaştırması sebebiyle tedaviye başlandıktan sonra sigara içen AS hastalarına mutlaka sigarayı bırakmayı öneriyoruz.” dedi

Ankilozan Spondilit Hikayeleri

Toplantıda yönetmen Vedat Atasoy’un İZ TV için 4 Mayıs Ankilozan Spondilit Günü’ne dikkat çekmek üzere hazırladığı “Ankilozan Spondilit Hikayeleri” belgeselinin gösterimi yapıldı. Sağlık konusunda oldukça duyarlı olduğunu belirten Atasoy, toplum tarafından az bilinen ve çoğu zaman önyargılı olunan AS hastalığını hastaların günlük yaşamları üzerinden çektiği belgeselle en ince ayrıntısına kadar incelediklerini ve tanı konması uzun süren bu hastalığa yönelik yapılacak bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının hastalığın tedavisi için büyük rol oynadığını vurguladı.

Ankilozan Spondilit Hikayeleri Belgeseli Yayın Tarihleri

Bağımsız Filmler 276     07 Mayıs 2019 Salı                   21:50

Bağımsız Filmler 276     08 Mayıs 2019 Çarşamba         16:30

Bağımsız Filmler 276     17 Mayıs 2019 Cuma                20:30

Bağımsız Filmler 276     20 Mayıs 2019 Pazartesi           15:30

Bağımsız Filmler 276     23 Mayıs 2019 Perşembe         21:45

Bağımsız Filmler 276     24 Mayıs 2019 Cuma                16:15

Bağımsız Filmler 276     30 Mayıs 2019 Perşembe         13:50

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz