Bilim insanları yapılan yeni araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre koronavirüsün şekil değiştirme mekanizması ile bağışıklık sisteminden etkili bir şekilde gizlenebildiği ortaya çıktı.

Koronavirüsle ilgili yapılan yeni araştırmanın sonuçlarına göre koronavirüsün şeklini değiştirdiği ve insan organlarına farklı şekilde saldırdığı, farklı varyantların ise vücudun çeşitli yerlerinde gizli kalabileceğine dikkat çekildi.

BÖBREK VE DALAK HÜCRELERİNDE SAKLANIYOR

Araştırmanın sonuçlarına ilişkin bilgilendirmede bulunan Bristol Üniversitesi Profesörü Imre Berger, BrisDelta’da keşfedilen erken bir varyantın analiz edildiğini ve bunun virüsten farklı olduğunu ve şeklini değiştirmiş olduğunu söyledi.

Öte yandan BrisDelta çalışmasının baş yazarı olan Kapil Gupta, araştırmadan elde edilen sonuçlara göre varyantlardan bazılarının, vücudun baskın virüs tipine karşı savunma yapmakla meşgul olduğu sırada, saklanmak için böbrek ya da dalak hücrelerini kullanabildiği bilgisini paylaştı. Söz konusu durumun ise Kovid-19 olan hastaların SARS-CoV2’den tamamen kurtulmasının zorlaşmasına neden olabileceğini ekledi. 

Araştırmanın sonuçları Nature Communications dergisinde yayımlandı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz