Araştırma Sonuçları Korkuttu! İki Kat Daha Öldürücü

Edinburgh Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre Kovid-19 hastalarının rutin olarak grip testi yaptırması gerektiği tespit edildi.

Son zamanlarda havalarda meydana gelen ani değişimler nedeniyle grip vakalarında artış hızı sürerken, İngiltere’nin köklü eğitim kurumlarından biri olan Edinburgh Üniversitesi yeni bir araştırmaya daha imza attı.

Araştırmanın sonuçlarına göre koronavirüs geçirdiği süreçte hastaneye kaldırılan Kovid-19 hastalarının rutin bir şekilde grip testi yaptırması gerektiği belirlendi.

Yapılan araştırmada Kovid-19 ve influenza virüslerine yakalanan kişilerin, yalnızca koronavirüse yakalanan hastalara göre ventilasyona (solunum desteği) ihtiyaç duyma olasılığının dört kat, ölme olasılığının ise 2,4 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

SONUCA ŞAŞIRDIK

Araştırmanın sonuçlarına ilişkin konuşan Liverpool Üniversitesi Profesörü Calum Semple, grip ve koronavirüsünün beraber bulaşması durumunda ölüm riskinin iki katından fazla artmasına şaşırdıkların söyleyerek, “İnsanların her iki virüse karşı tam olarak aşılanmaları ve güçlenmeleri ve çok geç olana kadar bırakmamaları artık çok önemli” ifadelerinde bulundu.

Araştırmanın sonuçları Lancet tıp dergisinde yayımlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz