Araştırmanın Sonuçları Bilim Dünyasını Şaşkına Çevirdi

Bilim insanlarının insanlar üzerinde yürüttükleri araştırma neticesinde deneklerin yüzde 80’inin kanında mikroplastik bulunduğu açıklandı. 

Sağlıklı bireylerden oluştan 22 bağışçıdan alınan kan örneklerinin analizi sonucu deneklerin 17’sinin kanında plastik parçacıklar bulunduğu bildirilirken, çalışmadaki kan örneklerinin yarısında içecek şişelerinde yaygın olarak kullanılan PET plastik, üçte birinde gıda ve diğer ürünlerin paketlenmesinde kullanılan polistiren, dörtte birinde ise plastik poşet yapımında kullanılan polietilen saptandı. 

DAHA FAZLA ARAŞTIRMA YAPILMALI

Mikroplastiklerin vücutta hareket edebildiği ve organlara da yerleşebileceği sonucuna ulaştıran araştırmaya ilişkin konuşan Vrihe Üniversitesi ekotoksikolog Prof. Dick Vethaak, çalışmaların insan kanında polimer parçacıklarının bulunduğuna ilişkin da ilk gösterge olduğunu belirtti. 

Sonuçların endişe verici olduğunu söyleyen Vethaak, plastik parçalarının insan vücudunda dolaştığına dikkat çekerek, konuyla ilgili çok daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz