Yeni tip koronavirüse karşı Pfizer ile aşı geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech, Afrika’da mRNA tabanlı aşı üretimi için nakliye konteynerlerinden yapılmış aşı fabrikası geliştirdi.

Afrika’da mRNA tabanlı aşıların üretimi için gereken ekipmanlarla donatılan nakliye konteynerlerinin Almanya’nın Marburg kentinde yapılan tanıtımına, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ve Senegal, Gana ve Ruanda devlet başkanları katılım gösterdi.Toplamda 6 adet 40’lık konteynerden oluşan sisteme verilen ismin ‘BioNTainer’ olduğu açıklandı.

Söz konusu sistem ile gelecekte kolaylıkla genişletilebilecek ve kullanıma sunulacak Afrika’da yaygın olarak görülen sıtma ya da tüberküloz gibi hastalıklara karşı da mRNA tabanlı aşı üretmek üzere ayarlanabilecek.

Çalışmalar 2022’nin Ortalarında Başlayacak

İlk adımda personel sağlayarak yönetilecek konteyner tesislerinin, sonrasında bağımsız çalışmayı temin etmek adına bilgi birikimini yerel ortaklara aktaracağı belirtilirken, Afrika’daki mRNA üretim tesisi üzerindeki çalışmalara ise 2022’nin ortalarında başlanacağı bildirildi.

Öte yandan tesislerde üretimi yapılan aşıların Afrika ülkelerinde kâr amacı olmadan düşük fiyattan satılması beklenirken, ilk konteyner fabrika modülünün ise Senegel ve Ruanda’ya yılın ikinci yarısında ulaştırılacağı bilgisi verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz