26 Mart Dünya Epilepsi Günü sebebiyle hastalığa ilişkin bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, epilepsinin teşhis edilmesi için özellikle öne çıkan belirtiler hakkında bilgi verdi. 

26 Mart Dünya Epilepsi Günü sebebiyle açıklama yapan Uzm. Dr. Oğuzhan Onultan, epilepsinin beyinde sıradışı elektriksel aktivite veya elektriksel kısa devre olduğunu, söz konusu kısa devrenin ise nöbetlere sebep olduğunu söyledi. 

Hastanın nöbet sırasında kol veya bacaklarında istemsiz atmalar, seğirmeler yaşadığına değinen Onultan, nöbetin tek başına tehlike yaratmadığını fakat araba kullanımı ya da herhangi bir hareket sırasında hayati riske neden olabileceğine dikkat çekti. 

HASTALIK ALTINDA HERHANGİ BİR NEDEN YOKTUR

Epilepsi hastalarının büyük bir kısmında hastalığın altında yatan herhangi bir neden olmadığı bilgisini veren Dr. Onultan, bazı hastalarda ise kafa travmaları, inme, tümör ve beyindeki enfeksiyonların epilepsiye neden olabileceğini ekledi. 

Öte yandan genetik bozuklukların da ailesel epilepsilerin görülmesinde etkili olabileceğini belirten Onultan, epilepsi tanısının kesinleşmesi için ise 24 saat içerisinde en az iki nöbet geçirilmesi gerektiğini söyledi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz