Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre Kovid-19 salgınının ilk 6 ayında çocuklarda ve ergenlerde obeziteye yakalananların sayısında hızlı artış olduğu bildirildi.

ABD’nin Ohio eyaletibdeki Nationwide Çocuk Hastanesi’nden araştırmacılar, Kovid-19 salgınının ilk 3-6 ayı arasında çocuk ve ergenlerdeki kilo alımını inceleyen bir çalışma yürüttü.

Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre Kovid-19 salgını öncesi ve salgının ilk dönemlerinde en az bir defa kilo ve boy kaydı yaptıran 2-17 yaş aralığında 4 bin 509 çocuk ve ergenin verileri incelendi.

5 GENÇTEN BİRİ EN AZ 5 KİLO ALDI

Salgın öncesi 1 Ocak-30 Mart 2020 ve salgın dönemi 1 Haziran-30 Eylül 2020’ye ait verilere göre salgın öncesinde yüzde 38 olan obezite görülen çocuk oranının, salgın sonrası yüzde 45’e yükseldiği sonucuna varıldı.

Sonuçlara göre neredeyse 5 gençten birinin salgın esnasında en az 5 kilogram aldığı açıklanırken, araştırmanın baş yazarı Ihuoma Eneli de pandemi sebebiyle okullarda yüz yüze eğitimin sonlanması, uyku bozuklukları, egzersiz eksikliği, artan ekran süresi, kaygı ve stresin kilo almaya yol açtığını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz