Koronavirüs salgını,ilaç sektörünün dünya için ne kadar önemli bir sektör olduğunu bir kez daha gösterdi. Halihazırda sektörde en hızlı büyüyen tedavi grubu olan onkoloji ilaçları alanında faaliyet gösteren yerli şirket Onko & Koçsel de bu büyümeden nasibini aldı. 1987’de kurulan ve bugün dünyada 25’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren şirketin İcra Kurulu Başkanı Tuğçe Koç, 2019 yılında yüzde 52 büyüme göstererek 352 milyon TL ciro elde ettiklerini, bu yıl için satış hedeflerinin ise yüzde 56 büyüme ile 550 milyon TL’ye ulaşmak olduğunu belirtti.

İhracatlarını iki kattan fazla artırarak 36 milyon TL’den 85 milyon TL’ye çıkarmak istediklerini söyleyen Tuğçe Koç, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını için “Bu salgın ne ilk ne de son olacak. İnsanlık tarihi boyunca pek çok salgın hastalıklar ciddi can kayıpların neden olmuş. Bulunduğumuz teknoloji çağında da bununla karşılaşmaya devam ediyoruz. İlaç sektörünün hayati önemini bir kez daha hatırlatan Covit-19 ile ilgili gelişmeleri ilaç sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluş olarak biz de yakından takip ediyoruz. Önce Çin, sonra İtalya ve devamında ABD’de çok ciddi sonuçlar doğuran bu salgın sürecinde hükümetimiz ve Sağlık Bakanlığımız önemli bir mücadele ortaya koymaktadır. Sağlık çalışanlarımızın unutulmayacak bir fedakarlıkla yürüttükleri mücadele seferberliğine biz de üretime ara vermeden, hastaların ihtiyaç duyduğu ilaçları onlara kesintisiz ulaştırarak katkı sağlıyoruz. Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda alınan önlemlere ve özellikle de evden çıkmama önerilerine hep birlikte uymamız büyük önem taşıyor” diyor.

Koç, sektörde 35 yıllık geçmişe sahip bir şirket olarak Sağlık Bakanlığı’nın bu alanda üretilmesine ihtiyaç duyduğu herhangi bir ilacı üretmek üzere de her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.

İlaç pazarı 1.3 trilyon dolar

Tuğçe Koç’un verdiği bilgilere göre 2019’da dünya genelinde ilaç sanayine yönelik harcamalar 1 trilyon 200 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. 2020’de ise bu rakamın yüzde 5 artış ile 1.3 trilyon dolara, önümüzdeki 5 yılda ise 1.5 trilyon dolara çıkması öngörülmektedir. Türkiye ilaç pazarının da hızlı bir büyüme grafiği çizdiğine değinen Koç, şu bilgileri verdi; “Türkiye ilaç pazarı 2019’de değerde 40,7 milyar TL’ye kutu ölçeğinde ise 2.37 milyar hacme ulaştı. Referans ilaç pazarı, 2019’u 27 milyar TL değerde tamamlarken, kutu ölçeğinde ise 0.92 milyar kutu satış gerçekleşti. Eşdeğer ilaç pazarı ise 2019’da değerde 913,7 milyar TL’ye kutu ölçeğinde ise 1.44 milyar hacme ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz