Sıklıkla el ve ayak parmakları, dizde eklem içi, popliteal bölge, ayak bileği çevresi gibi bölgelerin tendon kılıflarında ortaya çıkan ve nadir görülen yumuşak doku tümörü Tenosinovyal Dev Hücerli Tümör (TSDHT)’nin tedavisi için geliştirilen pexidartinib etken maddeli ilaç, yetişkin hastalarda ilk ve tek sistematik tedavi olarak ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı.

Onkolojide rekabet avantajına sahip global ilaç yenilikçisi olma hedefindeki Daiichi Sankyo’nun 2025 vizyonu kapsamında onaylanan ikinci ürün olarak öne çıkan bileşiği, bu özelliğiyle, Daiichi Sankyo’nun global onkoloji faaliyetleri açısından önemli bir dönüm noktası teşkil ediyor.

2011 yılında Daiichi Sankyo’ya katılan Plexxikon tarafından keşfedilen ilaç bileşiği, ağır morbidite veya işlevsel kısıtlamalarla ilişkili olan ve ameliyatla iyileştirmeye yanıt vermeyen semptomatik tenosinovyal dev hücreli tümörünün (TSDHT) tedavisine imkan sunuyor.

İlacın geliştirilme sürecine katkı veren herkese teşekkürlerini sunan Daiichi Sankyo Global Başkanı ve CEO’su Sunao Manabe, “Japonya’da quizartinib etken maddeli ilacımızın onaylanmasından sonra, ‘Onkolojide Rekabet Avantajına Sahip Global İlaç Yenilikçisi’ olmaya yönelik 2025 Vizyonumuz altında FDA onayı alan ikinci ürünümüz. Onkoloji alanında 2025’e kadar yedi yeni ürün geliştirmeyi amaçlıyoruz. İlacın, halihazırda tedavisinde terapötik ajanlara sahip olunmayan ve nadir görülen bir hastalık olan TSDHT’si olan hastalar için anlamlı bir değer sağlayacağına inanıyoruz. Şirketimizin böyle bir ilaç geliştirmiş olmasından dolayı mutluyuz. Hastalarımızın hayat kalitesini geliştiren ürünleri daha hızlı sunmak için Daiichi Sankyo olarak, onkoloji ürünlerimiz için geliştirme programlarımızı hızla yürütmeye devam edeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz