Parkinson hastalığına ilişkin önemli uyarılarda bulunan Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit Gedikoğlu, hastalığın en önemli belirtisinin koku kaybı olduğuna dikkat çekti.

Parkinson hastalığına ilişkin bilgi veren Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit Gedikoğlu, hastalıkta erken tanının önemine değinerek, en önemli belirtinin ise koku kaybı olduğu bilgisini vererek hastaların yüzde 80-90’ında koku bozukluğunun görüldüğünü ve koku kaybının diğer belirtilerden yıllar öncesinde başladığını ekledi.

Parkinson görülme sıklığının her 100 bin kişide 300 olduğunu söyleyen Gedikoğlu, riskin ise yaş ilerledikçe arttığının altını çizerek 60 yaşından sonra görülme sıklığının yüzde 1’e kadar yükselen Parkinson’un gelecek yıllarda daha fazla görüleceğinin düşünüldüğüne dikkat çekti.

PARKİNSON BELİRTİLERİ

Motor semptomlarının daha çok vücut hareketlerinde kendini gösterdiğini söyleyen Gedikoğlu, el titremesi, başparmağın kontrolsüz hareket etmesi, çene ve dudakta oluşan titremeler, bazen bacak kaslarında olan seğirmelerin de görüldüğünü belirterek, belirtilerin dikkate alınması gerektiğine vurgu yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz