Dünya Sağlık Örgütü Omicron varyantının hızla yayılmakta olan alt türlerinden BA.2’nin,  diğer alt varyantlara göre çok daha bulaşıcı olduğunu duyurdu. 

Kovid-19 Virüsünün Evrimine dair Teknik Danışma Grubu’nun toplantısı ardından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 virüsünün Omicron varyantının diğer alt varyantlarına ilişkin son verilerin değerlendirildiği bildirildi. 

ENDİŞE VERİCİ VARYANT

Hızla bulaşması nedeniyle BA.2 alt varyantının ‘endişe verici varyant’ şeklinde tanımlanmaya devam etmesi gerektiğine dikkat çekilirken, grup üyeleri BA.2’nin sağlık yetkilileri tarafından yakından izlenmeye devam edilmesi gerektiğine dikkat çekti. 

BA.2 alt varyantının BA.1 alt varyantına göre çok daha fazla enfeksiyon gösterdiği belirtilirken, BA.2’nin genetik diziliminde yer alan amino asit ve başak proteininin BA.1’den farklı olduğu bilgisi verildi. 

Öte yandan Omicron varyantına karşı ise ilk iki doz aşının etkinliğinin devam ettiği bildirilirken, güçlendirici dozun etki oranının netlik kazanması için daha çok veri gerektiği ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz