Amerika’da kadın hasta AIDS’e sebep olan HIV virüsüne karşı doğal direnci olan birinden kök hücre nakli aldı. Aynı zamanda lösemi tedavisi de gören hastanın 14 aydır virüsten arındığı ortaya çıktı.

Vücudunda 14 aydır virüs olmadığı tespit edilen Amerikalı kadın, dünyada HIV virüsünden kurtulan üçüncü kişi olarak kayıtlara geçti. Hastanın dünyada ise virüsten kurtulan ilk kadın olduğu düşünülüyor.

RİSKLİ BİR YÖNTEM

Dünyada ilk kez bir kadının HIV virüsünden kurtulması pek çok hasta için umut kaynağı oldu. Uzmanlar ise göbek kordon kanını içeren nakil yönteminin HIV taşıyan pek çok insan için uygun olmayacak kadar riskli olduğuna dikkat çekiyor.

Hastanın vaka örneğinin Denver’daki bir tıp konferasında sunulduğu ve söz konusu yöntemin ilk defa virüs işlevsel bir tedavi olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Hastanın ise kanser tedavisi süreci gereği göbek kanı nakli aldığı ve o zamanda bu zamana HIV tedavisi için gereken antiretroviral ilaçları kullanmaya gerek duyulmadığı belirtildi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ HIV VİRÜSÜNE KARŞI DİRENÇ GELİŞTİREBİLİR

Vaka, kanser ve ciddi hastalıkları tedavi etmek amacıyla aynı tip kan nakli alan ve virüs taşıyan insanlar üzerine ABD’de yapılan geniş çaplı bir araştırmanın parçası oldu. Bilim insanları ise bağışıklık sisteminin HIV virüsüne karşı direnç geliştirebileceğine inanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz