EMA Sanofi Aşısını Değerlendirmeye Başladı

Avrupa Birliği ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Kurumu (EMA), Fransız ilaç firması Sanofi Pasteur’un geliştirdiği Kovid-19 aşısının onay başvurusunu değerlendirmeye başladı.

Konuya ilişkin açıklama EMA tarafından yapıldı. Açıklamada ‘Vidprevtyn’ isimli aşının AB genelinde kullanımına koşullu pazar onayının verilmesi için yapılan başvurunun ardından değerlendirme sürecinin başladığı duyurularak, protein bazlı aşı için ön değerlendirme sürecinin ise Temmuz 2021’de başladığı hatırlatıldı.

HASTANEYE YATIŞLARI YÜZDE 100 ENGELLEDİ

Sanofi tarafından yapılan şubat ayında yapılan açıklamada ise ‘Vidprevtyn’ aşısının faz 3 klinik deneylerinin sonuçlarının olumlu olduğu bilgisi verilirken, iki doz aşı uygulanan kişilerde Kovid-19 hastalığının ağır şekilde geçirilmesi ve hastaneye yatışların yüzde 100 engellendiği belirtilmişti.

Aşının Kovid-19’u orta şiddette geçirmeye karşı yüzde 75, semptomatik vakalara karşı ise yüzde 57,9 oranında etkili olduğu ifade edilirken, yeni geliştirilen aşı ve ilaçların ise AB genelinde kullanımına EMA’nın değerlendirmesinin ardından AB Komisyonu’nun onay vermesi gerekiyor.

EMA tarafından şu an için onay alan aşılar ise şu şekilde; BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson and Johnson ve Novavax.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz