Erkeklerde 5 Kat Fazla Görülüyor

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Bahar Kayahan Sirkeci, özellikle baş ve boyut kanserlerinin erkeklerde 5 kat daha fazla görüldüğünü belirterek, kanser türünün hayati önem taşıdığına dikkat çekti. 

Tüm vücut kanserlerinin %10’una yakınının baş ve boyun kanserlerinden oluştuğuna dikkat çeken KBB Uzmanı Dr. Bahar Kayahan Sirkeci, bu kanserlerin içerisinde başta gırtlak olmak üzere, ağız boşluğu, dudaklar, dil, burun, geniz, yüz kemikleri içindeki sinüsler, yutak, kulak kepçesi ve dış kulak yolu, tiroit bezi, yemek borusunun giriş kısmı ve tükürük bezleri kanserlerinin yer aldığı bilgisini verdi. 

Bu kanserlerin özellikle kadınlara oranla yaklaşık 5 kat daha fazla erkeklerde görüldüğünü söyleyen Sirkeci, erken evredeki hastalar için tek bir tedavi seçeceğinin ise yeterli olabileceğini ekleyerek erken tanının önemine dikkat çekti. 

Öte yandan baş ve boyun kanserlerinin en önemli sebebinin sigara kullanımı olduğunun altını çizen Dr. Sirkeci, alkol kullanımı ve HPV virüs enfeksiyonları ve ağız hijyeninin bozuk olması önemli etkenler arasında olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz