Erkeklerde Görülme Sıklığı Ciddi Boyutta Arttı

Araştırmalara göre kadınlarda görülen meme kanserinin son yıllarda erkeklerde de ciddi oranda görülmeye başladığı ortaya çıktı. Buna göre meme büyümesi yaşayan her 3 erkekten 1’inin meme kanseri riski taşıdığı belirtildi.

Kadınlarda en fazla görülen kanser türü olan meme kanseri, her 8 kadından 1’inde görülürken, son yıllarda ise erkeklerde sıklıkla görülmeye başlandığı tespit edildi. Özellikle 50-70 arası erkeklerde görülen meme kanserinin ardında yatan en büyük etken ise ailede kanser öyküsü olarak kaydedildi.

Uzmanlar, 40 yaş sonrasında sık sık kontrollerin yapılması gerektiğine vurgu yaparken, her 3 erkekten 1’inde göğüs büyümesi yaşandığı, bu durumun da erkeklerde görülen meme kanserinin sayısının arttığını gösterdiği belirtildi.

ERKEN TANIDA ZORLANILIYOR

Erkeklerde meme dokusu olmadığı için kanserin çok hızlı bir şekilde yayılma gösterdiğine dikkat çekilirken, erkeklerin ise meme kanseri olasılığını düşünmemeleri sebebiyle erken tanıda zorlanma olabildiği uyarısında bulunuldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Uras, erkek hastaların çoğu zaman memede ele gelen kitle, koltuk altında beze, meme başı derisinde farklılık şikayetleriyle geldiği bilgisini paylaşarak, Erkeklerde memede ele gelen kitle, meme başında ve görüntüsünde farklılık olup bulunmadığı muayene etmeliler. Bu sebepten ötürü meme başında, koltuk altında veya göğüsün kenarında ellerine bir yumru geliyorsa, memelerinde bir farklılık varsa kesinlikle bir uzmana görünmeleri lazım geliyor ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz