İlaç sektörünün en hızlı büyüyen firmalarından biri olan Generica İlaç, Novartis’in Gebze’de bulunan iki üretim tesisinden birini satın almak için sözleşme imzaladığını açıkladı.

Generica İlaç Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Alp Karaağaç;akut ve kronik pazarlarda orijinal, eşdeğer ve OTC ilaçlardan oluşan geniş ürün portföyü olan Generica İlaç,bu satın almayla Türkiye pazarına sürekli yeni ürünler kazandırma sürecinin hızlanacağını belirterek;

”Global ilaç lideri Novartis’in üretim tesislerinden birinde üretim yapmak için bayrağı devralma aşamasındayız. Generica’yı daha da ileriye taşımak ve mükemmel bir üretim tesisini uzman bir ekip ile bünyemize katmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu satın alma,tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılayacak ve hatta aşarak yüksek kaliteli üretimi de beraberinde getirecek. Biz bu süreçler tamamlandıktan sonra fabrika çalışanları ile güzel bir çalışma ortamı içerisinde üretime devam edip, genç nesillere iş olanakları da sağlayacağız. Türk ilaç AR-GE’sine de önemli değerler katacağız. En önemli hedefimiz; global kalite standartlarına uygun bu tesisle üretimde sürdürülebilir mükemmelliğe devam etmek ve başta Avrupa olmak üzere birçok ülke için üretim yapmak. Novartis gibi bir dünya lideri ile yapmış olduğumuz bu iş birliği ve teknoloji transferi Türk ilaç sektörü için büyük bir kazanımdır.” açıklamasında bulundu.

“Üretim tesisimizin devri aşamasında en temel önceliğimiz; çalışanlarımızın istihdamı ve üretim sürecinin devamlılığı oldu”

Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere de üretim tesislerinin planlanan devren satışı ile ilgili olarak; “Türkiye’de mevcut 4 üretim tesisimiz bulunmakta ve üretim tesislerimizi 2’ye indiriyoruz. Burada hedefimiz verimliliğimizi artırmaktır. Türkiye’deki tesislerimizde toplam üretimimiz ve ihracatımız önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir. Novartis olarak önceliğimiz hastalarımız, çalışanlarımız ve içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluluklarımızdır. Generica; Türkiye’deki Katı, Pelet, HGC, Yarı Katı, Sıvı ve Supozituvar teknolojileri ile donatılmış olan Gebze üretim tesisi ile EU, Japonya, Kanada, Avustralya dâhil 67 ülkeye ihracat yapan Novartis için üretim ve tedariğe devam ederek tüm dünyada sağlık sistemine ve hastalara kesintisiz ilaç sağlamaya devam edecektir.” dedi.

Devrin ardından tesise yatırım yaparak üretimi optimize etmek ve müşteri tabanını genişletmek için iş geliştirme fırsatlarını takip edeceklerini ve ihracata ağırlık vereceklerini söyleyen Alp Karağaç;

“Devrin tamamlanmasının ardından;amacımız çalışanlar, hastalar, müşteriler, iş ortakları ve diğer tüm paydaşlar için kesintisiz bir geçiştir.“ dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz