10 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla Türk Nefroloji Derneği’nce düzenlenen “Koruyucu Nefroloji” temalı basın toplantısında konuşan Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız, Türkiye’de her 6-7 kişiden birinin erken evre kronik böbrek hastası olduğunu açıkladı.

Kronik böbrek hastalığına yol açan risk faktörlerinin yanı sıra böbrek fonksiyonunu korumada erken tanının önemine değinilen toplantıda,  kronik böbrek hastalığının önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Yıldız, Türkiye’de 70 binden fazla diyaliz, 20 bine yakın da böbrek nakli tedavisi gören ileri evre böbrek yetersizliği hastası olduğunu belirtti.

Dernek tarafından yapılan Kronik Böbrek Hastalığı Prevelans Çalışması’nda elde edilen verilere göre ise toplumda her 6-7 kişiden birinde erken evre kronik böbrek hastalığının olduğunu söyleyen Yıldız, söz konusu hastaların ise gelecek süreçte diyaliz hastası adayı olduğuna dikkat çekti.

Çoğu kişinin klinik şikayeti olmadığını ve hatta hastalıktan habersiz olduğunu belirten Yıldız, söz konusu durumun ise dünyanın her yerinde aynı şekilde olduğunu ekledi.

DİYABETE BAĞLI BÖBREK HASTALIKLARINA DİKKAT

Öte yandan Türkiye’de 20-80 yaş aralığında yaklaşık 7 milyon diyabet hastası olduğu bilgisini paylaşan Türk Nefroloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Elif Arı Bakır, elde edilen rakamın yetişkin nüfusun yüzde 15’ini ifade ettiğini vurgulayarak, “Başka bir deyişle her 8 kişiden 1’i diyabet hastası” ifadelerinde bulundu.

Diyabet tanısı alındıktan sonra kan şekeri kontrolü sağlanamayan durumlarda yüksek kan şekerinin zaman içerisinde kalp, böbrek, beyin, göz ve tüm damar sistemine zarar vereceğine dikkat çeken Bakır, diyabete bağlı kronik böbrek hastalığının da bu şekilde ortaya çıktığını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz