İlaçlarda Kullanılan Bu Maddeye Dikkat

Sabun, şampuan, yağ, oje, saç spreyi gibi pek çok üründe kullanılan ve güzel koku sağlayarak, esneklik-yumuşaklık veren kimyasal bileşik fitalat içeren ilaçlara ilişkin uyarıda bulundu.

Fitalat içeren ürünlerin çocuklarda kansere sebep olabileceğini belirten Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, tüketici ürünlerinin içerisinde yüksek düzeylerin tehlike olabileceği düşünülmesi sebebiyle fitalat limitlerinin bazı yönetmelik ve tebliğler ile sınırlandırıldığını söyledi.

İlaçlar içerisindeki etkin maddelerin salınımının geciktirilmesi veya uzatılması için ilaç endüstrisinde kullanılan fitalat bileşiğine ilişkin Thomas Ahern ve arkadaşları tarafından araştırılan, Journal of the National Cancer Institute dergisinde gerçekleşen çalışmanın yayınlandığı bilgisini veren Coşkun, fitalatın maruz kaldığı çocuklarda kanser oranının yüzde 20 daha fazla olduğunu belirtti.

LENFOMA RİSKİ 2 KAT ARTIYOR

Araştırma sonuçlarına göre fitalata maruz kalan çocuklarda özellikle osteosarkoma riskinin 3 kat, lenfoma riskinin 2 kat arttığının tespit edildiğini söyleyen Dr. Coşkun, fitolatlara günlük yaşam içerisinde kullanılan plastik malzemelerin yanı sıra kozmetik ürünlerle de maruz kalındığının altını çizdi.

Söz konusu araştırmadan elde edilen sonuçların önemine vurgu yapan Coşkun, “Bu maruziyetleri azaltarak çocukluk dönemi kanserlerini azaltmak hatta bir kısmını önlemek mümkün olabilir” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz