Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Özlem Kayım Yıldız, inme tedavisine ilişkin önemli bilgilendirmede bulundu. Zamanın önemini vurgulayan Yıldız, her yıl 17 milyon insanın inme geçirdiğini ve bunların 6 milyonunun hayatını kaybettiğini söyledi.

10 Mayıs inme Farkındalık Günü için yapılan yazılı açıklamada, inmenin beyni besleyen damarlarda kan akımının kesilmesi ya da bu damarlarda yırtılma sonucu geliştiği bilgisi verilirken, tüm dünyada ise kalp hastalıkları ve kanserden sonra üçüncü sırada gelen ölüm sebebinin inme olduğu belirtildi.

En sık karşılaşılan inme belirtilerinin vücudun tek tarafında, kol veya bacakta güç kaybı, hissizlik, yüzde kayma, konuşma ve anlama bozukluğu, peltek konuşma, bilinç, denge yutma bozukluğu, görme kaybı, çift görme ve ani gelişen şiddetli baş ağrısı olduğu ifade edilirken, söz konusu belirtilerin fark edilmesi durumunda ise hiç vakit kaybeden 112 aranması gerektiğine vurgu yapıldı.

SOĞUK SUYUN FAYDASI YOK

Evde hastaya herhangi ilaç ya da yiyecek verilmemesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yıldız, halk arasında yaygın biçimde inanılanın aksine hastanın başını soğuk suyla yıkamanın da hiçbir yararı olmadığını ekledi.

İnme hastası tedavilerinin 112 ambulanslarında başladığını ekleyen Dr. Yıldız, 112 görevlilerinin inme hastasının en hızlı tedavi edilebileceği merkeze transferini ve gidilen merkezin hazırlıklı olmasını sağladıklarını belirtti.

İnme tedavisinde zamanın önemine özellikle dikkat çeken Yıldız, hastanın ne kadar erken tedavi edilirse tedavinin başarının oranının da o ölçüde yüksek olduğunu ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz