4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde kansere karşı farkındalığı artırmak için Merck Türkiye çalışanları bir etkinlik gerçekleştirdi.Kanser Savaşçıları Derneği ile birlikte düzenlenen etkinlikte hastalıkla mücadele ederken cesur olunması gerektiğinin önemi vurgulandı.

Kanser her yıl 9.6 milyon insanın ölmesine sebep oluyor ve bu sayının 2030 yılına kadar iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Kanserle mücadelenin dünyaya yıllık toplam maliyeti ise 1.16 trilyon dolar.Kanser konusunda bilinçlenme, erken teşhis, zamanında uygun tedavi ile yaygın olan kanserlerin en az üçte birinin yani yılda 3,7 milyon insanın hayatının kurtulması anlamına geliyor.

Bu yılki 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nun teması, Union for International Cancer Control (Uluslararası Kanser Kontrol Birliği) tarafından “I am, I will” (Ben kimim, ne yapacağım) ve “Be bold” (Cesaretli ol) olarak belirlendi.

Böylelikle, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde Merck Türkiye çalışanları ve Kanser Savaşçıları Derneği üyeleri, kurdukları stand ve dağıttıkları broşürlerle kanserden korunmak için konuya dikkat çekmekten öte, günlük hayatın içinden insanlara dokunarak broşür dağıtıp, “Harekete geçin” dediler.

Merck Türkiye çalışanları Kanser Savaşçıları Derneği’nin gönüllülük aktivitesine destek vererek Onkoloji Uzmanı Dr. Esat Namal’dan kanserden korunma yöntemleri, kanser hastalığında doğru bilinen yanlışlar ve bu hastalıkla mücadelede yüzleşme ve cesur olmanın önemi ile ilgili bilgiler aldılar.“Cesurum ve ben kanser farkındalığı için harekete geçeceğim” yazan tişörtlerini giyerek kanser hastalığı hakkında farkındalık yaratmak için bir AVM’de bilgilendirici broşürler dağıttılar.

Dağıtılan broşürlerde  şu mesajlarla dikkat çekildi:

CESURUM ve BEN

· Bilgileneceğim

· Destek olacağım

· Kontrole gideceğim

· Adımlarımı sağlıklı bir gelecek için atacağım

· Farkındalık için konuşacağım

Bunları biliyor musunuz?

· Kanserin belirtileri hakkında bilgi sahibi olarak çevremizi bilgilendirelim.

· Kanser tedavisiyle ilgili ön yargılar ve yanlış bilgilerden uzak duralım.Çünkü, yanlış bilgiler tanı ve tedaviden kaçınmaya neden olabilir.

· Kanser taramaları ve erken tanı doğru bir tedaviye ulaşmak için önemlidir.

· Kanser, dünyada ikinci önde gelen ölüm nedenidir.

· Kanserden ölümlerin yüzde 70’i düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana gelmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz