Abdi İbrahim CEO’su Dr. Süha Taşpolatoğlu, Kazakistan Bağımsızlık Günü dolayısıyla Türkiye’ye gelen Kazak gazetecileri İstanbul’daki şirket genel merkezinde konuk ederek sorularını yanıtladı. Kazakistan’ın önde gelen gazete, ajans ve tv’lerinin temsilcilerine Abdi İbrahim’in kuruluşu, faaliyet alanı ve pazardaki konumu hakkında bilgiler veren Taşpolatoğlu, şirketin Kazakistan’daki yatırımlarını ve hedeflerini anlattı.

Taşpolatoğlu yaptığı konuşmada, Kazakistan pazarının yüksek potansiyeline inandıklarını ve Kazakistan’ın geleceğine yatırım yaptıklarını belirterek, yakın zamanda 30 milyon dolarlık ek bir yatırım için hazırlıkların sürdürüldüğü bilgisini verdi.

Kazakistan basın mensuplarını Abdi İbrahim Genel Müdürlüğü’nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Taşpolatoğlu “Abdi İbrahim’in heyecan verici ve yenilikçi çalışmalarını Kazakistan basın mensuplarına anlatma fırsatını yakalamış olduğumuz için çok memnunuz. Kazakistan halkının 16 Aralık 1991’de bağımsızlığını ilan etmesi, bir ulusun tek yürek halinde elde ettiği önemli bir zafer olarak tarihte yerini alıyor. Kazakistan’ın yeri bizim için her zaman çok özel oldu. Kazakistan’daki üretim tesisimiz, yurt dışındaki yatırımlarımızın en önemli halkalarından biri. Yurt dışı operasyonlarımız içinde üretime geçtiğimiz ilk ülke olma özelliğini taşıyor” dedi.

Taşpolatoğlu “Global pazarlardaki büyüme hedeflerimize paralel olarak 2012 yılında Kazakistan’da aldığımız yatırım kararı doğrultusunda Abdi İbrahim Global Pharm’ı kurduk. Abdi İbrahim Global Pharm, 2015 yılı sonunda yılda 24 milyon kutu üretim kapasitesiyle faaliyetlerine başladı. Fabrikamızda şu anda diyabet, Hepatit B, tüberküloz gibi birçok alanda uluslararası standartlarda ilaç üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu tesiste çalışan personelimizin tamamına yakını Kazak. Gururla söyleyebiliriz ki Kazakistan’ın en modern, en kapsamlı tesisine sahibiz. Kazakistan pazarı bizim için büyük önem taşıyor. İkinci evimiz olarak gördüğümüz Kazakistan ile uluslararası varlığımızı yaygınlaştırma yolunda önemli bir stratejik hedef gerçekleştirdik. Zengin ürün portföyümüzle, ilaç sektörünün önde gelen global oyuncularından biri olma hedefimiz kapsamında Kazakistan’da hem markalaşma hem de üretim yönünden uluslararası varlığımızı yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yakın zamanda Kazakistan’da 30 milyon dolarlık ek bir yatırım için hazırlıklarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu yatırımımız ile 5 yıl içinde ülkedeki istihdamımızı da iki katına çıkarmayı amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Abdi İbrahim’in yurt dışındaki yatırımlarını önümüzdeki dönemde de sürdüreceğini, mevcut pazarlarda daha da kuvvetlenmenin yanında yeni pazarlara girmeyi hedeflediğini belirten Taşpolatoğlu, “Büyüme potansiyeli yüksek pazarlardan biri olan Kazakistan, farklı pazarlara erişim anlamında Abdi İbrahim’in uluslararası pazarlardaki büyüme stratejisinin önemli bir ayağını oluşturuyor. Şirket olarak Kazakistan yatırımı ile bölgedeki potansiyeli değerlendirmeyi, bu coğrafyada güçlü ve stratejik bir konuma sahip olmayı hedefliyoruz. Kazakistan yatırımı, vizyonumuza önemli katkı sağladığı gibi aynı zamanda ilaç sektöründe uluslararası oyuncu olma hedefimizde de bizi cesaretlendiriyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz