Kovid-19 Sinir Sistemini de Etkiliyor

Kovid-19 geçiren kişilerde geçici veya kalıcı sinir sistemi etkilenmesinin görüldüğü tespit edildi. 

Ağır seyreden Kovid-19 vaka hastalarında, geçici ya da kalıcı sinir sistemi etkilenmesi görüldüğü ortaya çıktı. Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa da 3. yılına girilen Kovid-19 pandemisinin beyin sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirdi. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Mustafa Bozbuğa, koronavirüsün koku duyusu ile ilgili bölge ve özellikle frontal lopta, limbik sistemde, beyin sapında etkisini gösterdiğini söyledi. 

Kovid-19’un pek çok açıdan sağlığı olumsuz yönden etkilediğini belirten Bozbuğa, Kovid-19’un sistemi bir hastalık olduğunu belirterek, akciğer-solunum sistemi ve mide-bağırsak sistemi başta olmak üzere vücutta işlevsel olan bütün sistemleri etkilediğine vurgu yaptı. 

YAŞAM ŞARTLARI İYİLEŞTİRİLMELİ

Kovid-19’un, merkezi ve çevresel sinir sistemini de farklı mekanizmalar ile etkilediğini söyleyen Bozbuğa, sinir sistemi tutulumunun ise klinikte çeşitli klinik belirti ve bulgular ile ortaya çıkabildiğinin bilgisini verdi. 

Pandeminin beyinde oluşturduğu etkilerin silinmesi için her bireyin sahip olduğu yaşam tarzının iyileştirilmesi gerektiğini ekleyen Bozbuğa, kronik hastalıklara sahip kişilerin hastalıklarının tedavi edilmesinin de büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz