Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Özgirgin, Kovid-19 salgınının Vertigo vakalarında artışa neden olduğunu duyurdu. 

Dünya Vertigo Farkındalık Haftası sebebiyle dernek tarafından düzenlenen panelde konuşan Prof. Dr. Nuri Özgirgin, iç kulaktan başlayan beyin sapındaki denge çekirdekleri ve bunların beyin, beyincik, gözler ve omurilik ile olan uzantılarından kaynaklanmakta olan baş dönmesi ve dengesizlik hissini Vertigo olarak tanımladı. 

Vertigonun hastalık olmadığını fakat çeşitli hastalıkların belirtisi olduğunu söyleyen Özgirgin, özellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıktığının bilgisini verdi.

TOPLUMDA STRES ORANI ARTTI

Kovid-19’un oluşturduğu anksiyete, değişen yaşam ve çalışma koşullarının da toplumda ciddi bir strese neden olduğunun altını çizen Özgirgin, bu durumun psikolojik kökenli ve migren sebebi olan baş dönmesinde de önemli ölçüde artışa neden olduğunu ekledi. 

Kovid-19 ile enfekte olan kişilerde virüslerin denge sistemini etkilemesi sonucunda ciddi baş dönmeleriyle karşılaşıldığını belirten Dr. Özgirgin, soğuk algınlığına neden olan virüslerin de iç kucağı ve onun beyinle olan sinir bağlantılarını etkileyerek vertigoya neden olabileceğini söyledi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz