Kovid-19 pandemisi sonrasında artan eklem ağrıları vakalarına rastlandığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Aşık, özellikle virüs enfekte olan kişilerde eklem ve kas ağrılarının çok sık görüldüğüne dikkat çekti.

Kramp şeklinde kasılmaların ve adale ağrılarının sık görüldüğünü belirten Dr. Yusuf Aşık, bu tür viral enfeksiyonların İnflamatuar bir hastalık olduğu için oluşan inflomasyon eklemlerde de aynı şekilde etkilerin olduğunu ekledi. Söz konusu durumun eklem ağrılarına neden olduğunu belirten Aşık, diğer viral enfeksiyonlarda görülenden farklı olarak Kovid sonrasında ağrıların daha şiddetli olduğu bilgisini verdi.

Ağrıların sık görülmesinin nedeninin reaktif artrit şeklinde bir tablo mu yoksa Covid-19’a özgü bir durum mu olduğunun daha ileri tarihlerde netlik kazanacağını söyleyen Aşık, kesinlik kazanan şeyin ise Covid sonrasında eklemlerde ve kaslarda ağrıların artış gösterdiğini belirterek, tedavinin gerçekleşmemesi halinde ise mutlaka olumsuz etkilerin daha ileride daha çok görülebileceğini ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz