Kovid-19’un Omicron varyantı tüm dünyada etkisini göstermeye devam ederken, son 2 haftanın Kovid-19 vaka ve ölüm oranlarında şaşırtan bir değişiklik gözlemlendi. Buna göre vaka artışlarında önceki haftaya göre yüzde 16 düşüş yaşanırken, ölümlerin ise yüzde 7 oranında arttığı belirlendi.

Kovid-19 vaka istatistiklerinin yer aldığı worldometers tarafından karşılaştırılan son 2 haftalık veriler, Kovid-19 Omicron varyantının küresel etkisini şaşırtıcı sonuçlarla gözler önüne serdi. Önceki haftaya kıyasla vaka sayılarının %16 oranında azaldığı, söz konusu azalmaların ise DSÖ’nün Avrupa bölgesinde yüzde 7, Amerikalar bölgesinde yüzde 36, Afrika’da yüzde 22 ve Batı Pasifik’te ise yüzde 8 oranında azaldığı kayıtlara geçti.

Öte yandan aynı dönemde Kovid-19 vakalarının DSÖ’nin Güneydoğu Asya bölgesinde yüzde 67 ve Doğu Akdeniz bölgesinde ise yüzde 45 arttığı tespit edildi.

Ölümler Arttı

DSÖ’nün Omicron varyantının daha az ölümcül olduğunu açıklamasına karşın dünya genelinde son bir haftada yaşanan Kovid-19 kaynaklı ölümlerin bir önceki haftaya oranla yüzde 7 artışa geçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz