Kovid-19’un Bilinmeyen Etkisi Uzmanları Endişelendirdi

Tüm dünyada etkilerini sürdüren Kovid-19’un sebep olduğu yeni problemler de ortaya çıkmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalara göre ise Kovid-19’un çocuklarda diyabete neden olabileceği tespit edildi.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) araştırmacıları, mart 2020 ile haziran 2021 döneminde Kovid-19’un diyabete olan etkisini incelediler. Araştırmanın sonuçlarına göre Kovid-19’a yakalanan çocuklarda diyabet görülme riskinin salgına yakalanmayan çocuklara göre daha yüksek olduğu belirlendi.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 30’UNDA TİP 1 DİYABET GELİŞTİ

Yeni tip koronavirüsün insülin üretimi yapan hücrelere zarar vererek, diyabet riskini ortaya çıkardığı gözlemlenirken, konuya ilişkin açıklama yapan Michigan Üniversitesi Mott Çocuk Hastanesi Uzmanı Dr. Inas Thomas, hastanesinde Kovid-19 tedavisi olan çocukların yüzde 30’unda tip 1 diyabet geliştiğini vurgulayarak, endişeli olduklarını belirtti.

San Diego’daki Radyo Çocuk Hastanesi’nde salgının ilk yılı ile önceki yılı kıyaslandığında ise diyabet vakalarında yaklaşık yüzde 60’lık bir artış görüldüğü ifade edildi. 

Öte yandan Kovid-19 öncesinde diyabet geçmişi olan çocuklarda durumun daha ağırlaşabileceği de araştırmada dikkat çekilen noktalar arasında yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz