Yerel ve küresel pek çok markaya 360 derece stratejik iletişim danışmanlığı hizmeti sunan Marjinal Porter Novelli, Kolektif Amaç iletişim danışmanlığıyla markaların, iletişim stratejilerini, kurumsal sosyal sorumluluk projelerini, sosyal pazarlamalarını, sosyal etkilerini ve marka iletişimlerini topluma ve dünya gezegenine katkı sağlayan bir duruş benimseyerek yapılandırmalarına destek olacak.

Marjinal Porter Novelli, toplumsal faydayı temel alan “Kolektif Amaç” marka iletişim danışmanlığı hizmetini kuruluşunun 25’inci yıldönümünde iletişim sektörüne kazandırıyor.

Yerel ve küresel pek çok markaya 360 derece stratejik iletişim danışmanlığı hizmeti sunan Marjilal Porter Novelli, Kolektif Amaç iletişim danışmanlığıyla markaların, iletişim stratejilerini, kurumsal sosyal sorumluluk projelerini, sosyal pazarlamalarını, sosyal etkilerini ve marka iletişimlerini topluma ve dünya gezegenine katkı sağlayan bir duruş benimseyerek yapılandırmalarına destek olacak.

Yeni nesillerin dünyasına yeni nesil iletişim
Dünyanın marka-tüketici-toplum boyutlarında önemli değişimlerden geçtiğini vurgulayan Marjinal Porter Novelli Ajans Başkanı Asuman Bayrak, şunları söyledi: “Yeni nesillerin dünyasında iletişimin de yeni nesil bir bakış açısıyla ele alınması büyük önem taşıyor. 25’inci yılını geride bırakan bir ajans olarak hem sektöre hem de değişim ihtiyacını tüm boyutlarıyla yaşayan kurumlara bu alanda Porter Novelli’nin 80 yıllık kolektif deneyimini sunmak istedik ve ‘Kolektif Amaç’ iletişim danışmanlığını oluşturduk. Kolektif Amacı, bir kurumun bir yandan büyürken diğer yandan da çalışanları, tedarikçileri, müşterileri ve geri kalan tüm paydaşlarıyla birlikte topluma ve dünyaya olumlu katkılarda bulunmasını sağlayan değerler bütünü olarak tanımlayabiliriz. İçinde bulunduğumuz dönemde de kurumların iletişim stratejilerini söz konusu kurumların büyüklükleri ve kârlılıkları değil, kurumun kültürüne ve iş yapış şekline yerleşmiş ‘Kolektif Amaç’ yönlendiriyor. Bir kurumun, toplumsal ve gezegen çapındaki ‘duruşunu’ belirten Kolektif Amacı ortaya çıkarma, bu amaçtan şekillenen etki hedefini belirleme ve bu etki hedefine ulaşılması için gerekli yol ve yöntemleri tanımlayan stratejileri geliştirme süreçlerini müşterilerimiz için üstleniyoruz.”

Kolektif amaç marka iletişim stratejisinin merkezine yerleşiyor
Marjinal Porter Novelli’nin sunacağı Kolektif Amaç iletişim danışmanlığı hizmeti Kolektif Amaç belirleme, etki hedefi belirleme, 360 derece iletişim ve sosyal etki ölçümü adımlarından oluşuyor. Kurum içinden kurum dışına tüm marka paydaşlarının kuruma dair beklentileri öğreniliyor, analiz ediyor ve kurumun kolektif amacı ortaya konuluyor. Söz konusu kolektif amacın yönlendirdiği ve içerisinde kurumsal, sektörel ya da toplumsal katkıların görünürlüğünü hedefleyen bir “etki hedefi” belirleniyor. Belirlenen etki hedefi  360 derece iletişim kanallarının tümüne göre düşünülmüş bir stratejiyle uygulanıyor ve etkiler ölçülüyor.

Kolektif Amaç marka itibarına doğrudan etki ediyor
Marjinal Porter Novelli’nin sunacağı Kolektif Amaç iletişim danışmanlığı, köklerini uluslararası ajans Porter Novelli’nin, 2017 yılında sosyal yatırımlar alanında uzman şirket Cone Communications ile birleşmesinin ardından tüm dünyada uygulamaya başladığı “Purpose” disiplinine dayanıyor.
Kolektif Amaç (Purpose), itibara yüklediği güncel anlamla, rekabet avantajını da yeniden tanımlıyor. Porter Novelli ve Cone Communications’ın yaptığı “Purpose Index” araştırmasına göre, Kolektif Amaç bileşenleri bir kurumun toplu itibarında ortalama yüzde 13’lük bir orana denk geliyor. Endekse göre bir kurumun genel itibarının yüzde 96’sını Kalite (%65), Vizyon (%18) ve Kolektif Amaç (%13) olmak üzere üç ana kategori oluşturuyor. Gelişmiş ülkelerde itibar endekslerinde yüksek puan almış olan kurumlar, Kolektif Amaç puanlamalarında da yüksek başarı elde etmiş bulunuyor.

Kolektif amaç itibara ve iş sonuçlarına olumlu katkı sağlıyor
Kurumların hitap ettiği tüketiciler ve paydaşlar, yapılan güncel araştırmalara göre artık kurumların eylemde bulunmasını, özen ve önem göstermesini, bir değişim hamlesini savunmalarını beklemektedirler. Amerika Birleşik Devletleri’ni temel alan bir araştırmaya göre Amerikalı tüketiciler itibarı yüksek şirket tanımlamalarında yüzde 86 oranında sorumluluğu, yüzde 85 oranında özen ve önemi, yüzde 81 oranında belirli konularda duruş sergilemeyi, yüzde 79 oranında çevreyi korumayı ve yüzde 73 oranında önemli toplumsal sorunlara yönelik kurumsal hamleleri önceliklendiriyor. Bununla birlikte Amerikalı tüketicilerin üçte biri Kolektif Amaç odaklı bir şirketten ürün ya da hizmet satın almaya eğilimli olduklarını belirtiyor. Tüketicilerin yüzde ellisi, ürün ya da hizmetlerini tercih ettikleri kurumları bırakıp, bir kolektif amacı temel edinmiş kurumlara yönelme eğilimlerini ifade ediyor. Tüketicilerin yine yüzde 50’si, kurumların toplumsal faydayı temel alan etki ve değişim hedeflerine destek vermeye gönüllü olabileceklerini belirtiyor.

Marjinal Porter Novelli hakkında
1993 yılından beri adanmanın gücünü sağlam verilerle harmanlayarak, müşterilerinin hedeflediği kitlenin fikirlerini, görüşlerini ve davranışlarını dönüştürecek derin kavrayışlar geliştiren Marjinal Porter Novelli Türkiye’nin en itibarlı ajanslarındandır. 50’ye yakın profesyonel çalışanıyla 360 derece iletişim hizmeti sunan Marjinal Porter Novell’inin bağlı olduğu Porter Novelli network’ü, 2011 ve 2012 yıllarında, The Holmes Report tarafından EMEA (Avrupa, Ortadoğu, Afrika) bölgesinde çalışılabilecek “En İyi Çokuluslu Danışmanlık Şirketi” seçilmiştir. Marjinal Porter Novelli, 2013 yılında XSight’ın Marketing Türkiye için gerçekleştirmiş olduğu “Gazeteci Gözüyle PR’ın Yıldızları” araştırmasında, “Gazetecilere göre en olumlu imaja sahip PR ajansı” değerlendirmesinde ilk sırada yer almıştır.
www.marjinal.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz