Global sağlık şirketi Novo Nordisk Türkiye, Akdeniz Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı. Bu iş birliğiyle; Faz 1 klinik araştırma merkezi sertifikasyon ve eğitim programlarına katkıda bulunulması hedefleniyor

Diyabet tedavisinde dünya lideri; obezite, hemofili, büyüme hormonu ve hormon replasman tedavilerinde öncü global sağlık şirketi Novo Nordisk Türkiye, klinik araştırmalara destek vermek amacıyla Akdeniz Üniversitesi’yle iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşmanın imza törenine Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar ve Akdeniz Üniversitesi İyi Klinik Uygulamaları ve Klinik Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Arda Taşatargil, Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem, Novo Nordisk Türkiye Medikal Direktörü Rabia Demet Özcan katıldı.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, imzalanan bu iş birliğinin önemine dikkat çekerek, Novo Nordisk Türkiye gibi global sağlık şirketlerinin klinik araştırmaların ilerlemesi yolundaki katkılarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

“SON 5 YILDA KLİNİK ARAŞTIRMALARA 50 MİLYON LİRA YATIRIM YAPTIK”

Akdeniz Üniversitesi ile yapılan bu iş birliğinin klinik araştırmalar alanında önemli bir adım olduğunu söyleyen Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem,

Novo Nordisk’in dünyada olduğu gibi Türkiye’de de klinik çalışmalara büyük önem verdiğini belirtti. Burak Cem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014-2018 yıllarında tamamlanan 30 klinik araştırma sayısı ile Türkiye’deki ilk 5 ilaç firması arasında yer aldık. Novo Nordisk olarak son 5 yılda Türkiye’deki klinik çalışmalara 60 milyon liraya yakın yatırım yaptık. Bu alana geçen yıl 28 milyon TL katkı sağladık ve yatırımımızı her yıl ortalama %10 büyütüyoruz. Türkiye’de şu anda 32 merkezde uluslararası nitelikte klinik çalışmalar yürütülüyor. Kuruluşundan bugüne ulusal ve uluslararası düzeyde sağlık, fen, sosyal eğitim, dil, sanat vb. alanlarda üstün başarılara imza atan Akdeniz Üniversitesi ile iş birliğimizi de klinik araştırmalar alanında atılan önemli bir adım olarak görüyoruz. İmzaladığımız protokolle; Faz 1 klinik araştırma merkezi sertifikasyon ve eğitim programlarına katkıda bulunulması hedefleniyor. Ayrıca üniversite ve endüstriye ihtiyaç duyduğu araştırma ve uygulama yapacak nitelikli iş gücünün de kazandırılması amaçlanıyor. Akdeniz Üniversitesi ile böyle bir iş birliğine adım attığımız için çok mutluyuz.”

İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI NELERİ İÇERİYOR?

İmzalanan iş birliği anlaşması, Faz 1 klinik araştırma merkezi sertifikasyon ve yeni araştırmacılar yetiştirmek üzere klinik araştırma eğitim programları düzenlenmesini içeriyor. Sağlanan iş birliği ile ilaç, biyolojik medikal ürünler, kozmetikler, tıbbi cihazlar, gıdalar ve gıda takviyeleri ile ilgili bilimsel araştırmaların yapılması, kamu ve özel teşebbüsün sorunlarıyla ilgili projelerin hazırlanması, yeni ürün geliştirilmesi, teknoloji transferi ve kalite düzeltilmesi konusunda hizmetlerin yürütülmesi amaçlanıyor. Ayrıca üniversite ve endüstriye ihtiyaç duyduğu araştırma ve uygulama yapacak nitelikli iş gücünün de kazandırılması da hedefleniyor.

Novo Nordisk Hakkında:

Novo Nordisk, diyabet alanında 95 yıllık yenilikçiliğe ve liderliğe sahip global bir sağlık şirketidir. Bu köklerimiz bize insanların obezite, hemofili, büyüme bozuklukları ve diğer ciddi kronik hastalıkları yenmelerine yardımcı olmamızı mümkün kılan deneyimi ve kabiliyetleri sağlamaktadır. Genel merkezi Danimarka’da bulunan Novo Nordisk 80 ülkede yaklaşık 43,200 çalışanıyla faaliyet göstermekte ve ürünlerini 170’in üzerinde ülkede pazara sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için novonordisk.com, Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube sayfalarımız ziyaret edin.

Akdeniz Üniversitesi Hakkında:

1982 yılında Antalya’da kurulan Akdeniz Üniversitesi, kuruluşundan bugüne eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve topluma hizmet alanlarında gerçekleştirdiği önemli faaliyetler ile ülkemizin tümünde katma değer oluşturan uygulamalarda bulunmuştur. Ulusal ve uluslararası düzeyde sağlık, fen, sosyal, eğitim, dil, sanat vb. alanlarda üstün başarılara imza atılmıştır. 31.05.2017 tarihi itibariyle üniversitemizde toplam 69.030 öğrenci, 4.303 akademik ve idari personel bulunmaktadır. Üniversitemizin ana yerleşkesi Dumlupınar Bulvarı ile Uncalı semti arasında yer alan bölgede kurulmuştur. Akdeniz Üniversitesi bugün itibariyle 22 Fakülte, 7 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 12 Meslek Yüksekokulu ve 57 adet araştırma ve uygulama merkezinde eğitim, araştırma ve topluma hizmet noktasında çeşitli faaliyetlerine devam etmektedir. www.akdeniz.edu.tr/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz