Otsimo; T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell iş birliğiyle hayata geçirdiği “İçimdeki Hazine” projesiyle Türkiye’deki tüm otizmli çocuklara hak ettiği eğitimi ücretsiz olarak veriyor.

Projeyi Twitter’dan duyuran Otsimo’nun Kurucu Ortağı Hasan Zafer Elcik, “Bugün Otsimo için büyük bir gün! Artık ‘İçimdeki Hazine’ olarak T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Turkcell’in  destekleriyle Türkiye’deki bütün çocuklara daha ulaşılabilir özel eğitimi ulaştırıyoruz” dedi.

167 ülkeden kullanıcıya sahip olan Otsimo’ya, yurtdışından “Otsimo” ismiyle ulaşılabiliyor. Türkiye’de ise proje kapsamında “İçimdeki Hazine” olarak indirilip kullanılacak. Otsimo Kurucu Ortağı Hasan Zafer Elcik, “Bu projeyle Türkiye’deki bütün çocuklara daha erişilebilir bir eğitim sunmuş olduk. Milli Eğitim Bakanlığı sayesinde okullarda yer alırken, Turkcell desteğiyle de herkes için ulaşılabilir olacağız” dedi ve ekledi: “Yola çıkma nedenimiz özel eğitimi demokratikleştirmekti ve İçimdeki Hazine, bu yoldaki en büyük başarımız.”

Lansman toplantısı gerçekleşen proje için görüşlerini belirten Turkcell Pazarlama Direktörü Ömer Barbaros Yiş, “Daha çok çocuğumuza ulaşacak ve destek vereceğiz. Şu an itibarıyla İçimdeki Hazine sınıflarıyla 10 ilde 11 sınıfla, bin çocuğumuzun hayatına dokunuyoruz. İçimdeki Hazine uygulamasıyla Türkiye’deki 1 milyon otizmlinin birçoğuna hızlıca ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Mili Eğitim Bakanlığı Himayesinde “İçimdeki Hazine Eğitim Sınıfları”

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda, otizmli çocuklar için İçimdeki Hazine eğitim sınıfları oluşturuldu. Öğrencilerin bireysel özellikleri dikkate alınarak hazırlanan eğitim programlarında kullanılmak üzere çeşitli materyaller bu sınıflarda yer alıyor.

Bireysel eğitim programlarında yer alan gelişim alanları öğrenciler arası farklılık göstermekle birlikte materyallerin kullanım şekilleri de farklılık gösterebiliyor. Öğrencilerin teknolojiye olan ilgisinin öğretim amaçlı kullanılabilmesi için öğrenci ve öğretmenlere tabletler veriliyor ve İçimdeki Hazine uygulamasına bu tabletlerle kolay erişim sağlanması amaçlanıyor.

Şimdiye kadar İstanbul, İzmir, Uşak, Ankara, Karabük, Nevşehir, Osmaniye, Kilis, Çorum, ve Tekirdağ’da toplam 11 okulda eğitim sınıfları kuruldu ve binden fazla öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

İçimdeki Hazine Hakkında

İçimdeki Hazine Projesi otizm spektrum bozukluğu olan çocukların gelişimi için Turkcell Engel Tanımayanlar çatısı altında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen bir projedir. Projenin iki bacağı vardır: Otizmli çocukların eğitim gördüğü okullarda eğitim sınıfları ve İçimdeki Hazine mobil uygulaması.İçimdeki Hazine mobil uygulaması hakkında

İçimdeki Hazine; otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine dijital bir destek vermek için çocuk psikologları ve eğitmenler gözetiminde geliştirilmiş, uluslararası sertifikalı ve ödüllü bir eğitici oyun uygulamasıdır. Harfler, sayılar, renkler, hayvanlar ve eşyalar gibi temel bilgilerin, öğrenme güçlüğü ve odaklanma sorunu yaşayan çocuklara Uygulamalı Davranış Analizi tekniği (ABA) ile geliştirilen seçme, eşleştirme, sıralama, çizme ve sesli oyunlar aracılığıyla öğretilmesi amaçlanır. Tablete ve telefona indirilebilen İçimdeki Hazine, otizmli çocukların kaynaştırma okullarına devam etmesine yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz