Prof. Dr. Alpay Azap

Prof. Dr. Alpay Azap kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Bir dönem Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Dr. Azap hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz…

Prof. Dr. Alpay Azap Kimdir?

Prof. Dr. Alpay Azap, 1969 yılında dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamış, mezun olduğu yıl aynı üniversitede İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda ihtisasa başlayarak, 2000 yılında ihtisasını bitirmiştir.

2000-2001 yılları arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, 2002 yılından sonrasında ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde uzman olarak görev alan Dr. Alpay Azap, 2006 yılında Doçent, 2011 yılında Profesör unvanını almıştır.

Günümüzde de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapmakta olan Dr. Azap, 2010 yılında İbni Sina Hastanesi Başhekim Yardımcısı görevine getirilmiş ve bu görevini hala sürdürmektedir.

İbni Sina Hastanesi’ndeki idari görevi esnasında İnsan Kaynakları, Kalite Birimi, Tıbbi Malzeme Birimi, Bilgi İşlem Birimi’nde de görev alan Prof. Dr. Alpay Azap, İnsan Kaynakları ve Kalite Birim Sorumlusu olarak da çalışmaya devam etmektedir.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK), Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (ESCMID), Türk Hematoloji Derneği ve Febril Nötropeni Derneği’nde üyeliği bulunan Dr. Alpay Azap, 2008-2011 yılları arasında KLİMİK Derneği Yeterlilik Sınav Komisyon Sekreterliği görevini de yürütmüştür.

2011-2013, 2013-2015, 2015-2017 dönemlerinde KLİMİK yönetim kurulu üyeliği yapan Azap, 2017-2019 döneminde başlamış olduğu yönetim kurulu başkanlığı görevine devam eden Azap, ayrıca 2013 yılında kurulan Erişkin Bağışıklaması Çalışma Grubu’nun da yürütme kurulu üyesidir.

Klimik Dergisi ile Infectious Diseases & Clinical Microbiology Dergilerinin editörler kurulunda da yer alan Prof. Dr. Alpay Azap’ın, uluslararası bilimsel dergilerde yayımlanan 28 makalesi, uluslararası bilimsel toplantılarda ikisi sözel olmak üzere 24 bildirisi, ulusal bilimsel dergilerde yayımlanmış 30’un üzerinde makalesi ve ulusal bilimsel toplantılarda sunulmuş 100’ü aşkın sözel ve poster bildirisi vardır.

Bağışıklama, sağlık bakımıyla ilişkili infeksiyonlar, infeksiyon epidemiyolojisi, bağışıklığı baskılanmış hastalarda (organ nakli alıcıları, kanser hastaları vb.) gelişen infeksiyonlar, antibiyotik direnci, grip ve yeni ortaya çıkan infeksiyon alanlarıyla ilgilenmekte olen Dr. Azap, 10 Ocak 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nca kurulan Koronavirüs Bilim Kurulusu Üyeleri arasında yer almıştır. Fakat KLİMİK Başkanlığı faaliyetlerine daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla Koronavirüs Bilim Kurulu üyeliğinden 24 Nisan 2021 tarihinde istifa etmiştir.

Prof. Dr. Alpay Azap Kaç Yaşındadır?

1969 yılında doğmuştur. 2022 yılı itibariyle 53 yaşındadır. 

Prof. Dr. Alpay Azap Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

Prof. Dr. Alpay Azap’ın nerede doğduğu ve aslen nereli olduğu bilinmemektedir.

Prof. Dr. Alpay Azap Ne Uzmanıdır?

İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı uzmanıdır.

Prof. Dr. Alpay Azap Hangi Üniversiteden Mezundur?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Sonrasında aynı üniversitede İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı’nda ihtisas yapmıştır.

Prof. Dr. Alpay Azap Nerede Çalışıyor?

İbni Sina Hastanesi Başhekim Yardımcılığı’nın yanı sıra aynı hastanede İnsan Kaynakları ve Kalite Birim Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Ayrıca KLİMİK yönetim kurulu üyeliği de bulunmaktadır. 

Prof. Dr. Alpay Azap Evli midir? Çocuğu Var Mıdır?

Prof. Dr. Alpay Azap’ın özel hayatına ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

Prof. Dr. Alpay Azap Hakkında Basında Çıkan Haberler ve İçerikler Nelerdir?

10 Ocak 2020’de Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Koronavirüs Bilim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr. Alpay Azap, bilim kurulu üyeliği süresince pandemiye ilişkin verdiği bilgilerle gündemde yer almış ve özellikle “Yeni tip koronavirüs bitmeyecek” açıklamalarıyla çok konuşulmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz