Prof. Dr. Engin Oral

Prof. Dr. Engin Oral kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Oral hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz…

Prof. Dr. Engin Oral Kimdir?

Prof. Dr. Engin Oral 3 Mart 1965 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1979-1982 yılları arasında Kabataş Erkek Lisesi’ndeki eğitiminin ardından yüksek öğretim eğitimine 1982 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ile devam etmiş ve 1988 yılında dönem 3’üncüsü olarak mezun olmuştur.

Mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kadın doğum ihtisasını yapan Prof. Dr. Oral, 1993 yılından bu yana kadın hastalıkları ve doğum alanında çalışmalarını sürdürmektedir.

1997-2019 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Üreme Endokrinolojisi / İnfertilite ve Tüp Bebek Anabilim Dalı’nda uzman doktor, başasistan, doçent doktor ve profesör doktor ünvanlarıyla görev yapan Dr. Oral, post-doktoral öğrenimi için 1995-1996 yılları arasında Yale Üniversitesi’nde (New Haven, Connecticut, ABD) Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde (Üreme endokrinolojisi bölümünde Aydın Arici MD ve David Olive MD’nin mentorluğu ile) bulunmuştur.

2016 yılından bu yana Avrupa Endometriozis Derneği’nde aktif yönetim kurulu üyesi olan çalışan Oral, 2018-2020 yılları arasında ise burada başkanlık görevini üstlenmiştir.

2009 yılında Endometriozis ve Adenomiyozis Derneği Türkiye’yi kuran Oral, kurucu başkanlık görevinin ardından ise aktif yönetim kurulu üyesi olarak çalışmayı sürdürmüştür.

Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği ve Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nde de yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Prof. Oral’ın Avrupa Endometriozis Derneği (EEL), Dünya Endometriozis Derneği (WES), Avrupa Menopoz ve Andropoz Derneği (EMAS) ve Uluslararası Menopoz Derneği (IMS) dahil olmak üzere 10’dan fazla profesyonel uluslararası derneğe de üyeliği vardır.

2019 yılı Mart ayında Dünya Endometriozis Derneği elçisi seçilen Oral, 2012 yılında 2. Asya Endometriozis Konferansı’nda başkanlık yapmış, 2016 yılında ise ESHRE (Avrupa İnsan Üreme ve Embriyoloji Derneği), Endometriosis & Endometrium alt grubu tarafından düzenlenen ‘Endometriozis ve Adenomyozis’te Tartışmalı Konular’ kampüs sempozyumunda başkanlık yapmıştır.

2018 yılında 4. Avrupa Endometriozis Kongresi’nde (EEC) kongre sekreterliği, 2019 yılında ise 5. Avrupa Endometriozis Kongresi’nde dernek başkanlığı yapan Oral’in, ayrıca uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış 65’ten fazla makalesi ve yazarlığını yaptığı çok sayıda kitap bölümü de vardır.

Uzmanlık alanları içerisinde endometriozis, üreme endokrinolojisi, in-vitro fertilizasyon (tüp bebek), polikistik over sendromu, menopoz, erken menopoz, kontrasepsiyon (doğum kontrol yöntemleri) ve endoskopik cerrahi (histeroskopi, laparoskopi) bulunan Prof. Dr. Engin Oral, İstanbul Bezmialem Vakıf Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda da görev almıştır. Günümüzde ise Şişli’deki özel kliniğinde hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Engin Oral Kaç Yaşındadır?

3 Mart 1965 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 2021 yılı itibariyle 56 yaşındadır. 

Prof. Dr. Engin Oral Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

3 Mart 1965 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. 

Prof. Dr. Engin Oral Ne Uzmanıdır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı uzmanıdır. 

Prof. Dr. Engin Oral Hangi Üniversiteden Mezundur?

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Mezuniyetinin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde kadın doğum ihtisasını yapmıştır.

Prof. Dr. Engin Oral Nerede Çalışıyor?

Prof. Dr. Engin Oral günümüzde Şişli’deki kendi kliniğinde hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Engin Oral Evli midir? Çocuğu Var Mıdır?

Prof. Dr. Engin Oral evli ve 1 kız çocuğu babasıdır.

Prof. Dr. Engin Oral Hakkında Basında Çıkan Haberler ve İçerikler Nelerdir?

Prof. Dr. Engin Oral kadın hastalıklarına ilişkin konuk olduğu programlarda yapmış olduğu açıklamalarla basında yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz