Prof. Dr. Levent Akın

Prof. Dr. Levent Akın kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Dr. Levent Akın hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz…

Prof. Dr. Levent Akın Kimdir?

Prof. Dr. Levent Akın, 1960 yılında dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürdürmüş, 1984 yılında mezun olmuştur. 1989 yılında aynı okulda ‘Çankırı ilinde 0-59 Aylık Çocuklarda Akut Solunum Yolu’ konulu tezini tamamlayarak doktorasını yapmış, 1987-1989 yılları arasında ise Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almış ve bu yıllar arasında Avrupa Konseyi Sağlık İşleri Komitesi Türkiye Temsilcisi olmuştur.

1988-1989 yılları arasında ‘The Strengthening of Primary Health Care Services in 17 Priority Privinces Project’te, 1993 yılında ‘The International EIS Course in Epidemigology’, Emory University School of Public U.S. Depertment of Public and Human Services Centres for Disease Control’, 1994-2002 yılları arasında ise Epidemolojik İnformasyon Sistemler (EIS) kursunda program koordinatörlüğü yapmıştır.

10 Ocak 2020 yılından bu yana ise Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Dr. Levent Akın’ın günümüzde de görev yaptığı teknik komiteler şunlardır:

  • 1996 – Ulusal Bağışıklama Danışma Komitesi Üyesi
  • 2000 – Genetik Hastalıklar Danışma Kurulu
  • 2001 – Zoonoz Milli Komitesi Üyesi
  • 2002 – Aşı Sonrası İstenmeyen Yan Etkiler İzleme Kurulu ile Kırım Kongo Kanamalı Ateş Kontrol Komitesi
  • 2004 – Pandemik Influenza Kontrolü Teknik Danışma Kurulu Üyesi

Dr. Akın ayrıca ‘Bulaşıcı Hastalıkların Kontrolü’ ve ‘Halk Sağlığı Yönünden Önemli Enfeksiyon Hastalıklarının Özellikleri’ alanlarında ders vermektedir.

Prof. Dr. Levent Akın Kaç Yaşındadır?

1960 yılında doğmuştur. 2022 yılı itibariyle 62 yaşındadır.

Prof. Dr. Levent Akın Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

Prof. Dr. Levent Akın’ın nerede doğduğu ve aslen nereli olduğu bilinmemektedir. 

Prof. Dr. Levent Akın Ne Uzmanıdır?

Bulaşıcı hastalıklar ve bağışıklıklama alanlarında uzmandır. 

Prof. Dr. Levent Akın Hangi Üniversiteden Mezundur?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Yüksek ihtisasını da aynı okulda tamamlamıştır.

Prof. Dr. Levent Akın Nerede Çalışıyor?

Hacattepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurul Üyesidir.

Prof. Dr. Levent Akın Evli midir? Çocuğu Var Mıdır?

Prof. Dr. Levent Akın’ın özel hayatına ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

Prof. Dr. Levent Akın Hakkında Basında Çıkan Haberler ve İçerikler Nelerdir?

Prof. Dr. Levent Akın, Sağlık Bakanlığınca oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir ve özellikle pandemiye ilişkin yaptığı açıklamalarla basında yer almaktadır. Son zamanlarda ise Omicron varyantıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmeyi ve aşıda hatırlatma dozunun önemine sık sık değinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz