Prof. Dr. Mehmet Ceyhan

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Kovid-19 pandemisine ilişkin yapmış olduğu açıklama ve uyarılarla sık sık gündemde yer alan Dr. Ceyhan hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz…

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Kimdir?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 2 Nisan 1957 tarihinde Elazığ’da dünyaya gelmiştir. Babası Köy Enstitüsü mezunu bir öğretmendir. 3 kardeşi vardır. Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğretim eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile devam etmiş, 1981 yılında mezun olmuştur.

Mezuniyetinin ardından aynı fakültede ‘Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İhtisası yapmış, ihtisasını ise 1985 yılında tamamlamıştır. Dr. Mehmet Ceyhan, 1983-1985 yılları arasında Beslenme ve Metabolizma Ünitesi’nde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ‘Bilim Uzmanlığı’ derecesi almıştır.

Askerlik hizmetini 1985-1987 yılları arasında Adana Askeri Hastanesi’nde tamamlayan Prof. Ceyhan, zorunlu hizmetini ise 1987-1989 yılları arasında Ankara Etimesgut Devlet Hastanesi’nde yerine getirmiştir.

1988 yılında ‘Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları’ alanında doçent unvanı alan Ceyhan, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde öğretim üyeliği görevine başlamış, ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları yandal ihtisasını yapmıştır.

1995 yılında ‘Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları’ alanında profesör olan Mehmet Ceyhan, 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Cincinnati Childrens Hospital’da, Çocuk Enfeksiyon Bölümü’nde görev almıştır.

İmmünizasyon serolojik ve klinik etkinliği, enfeksiyon hastalıklarının moleküler genetik yöntemlerle tanımlanması, enfeksiyon epidemiyolojisi ve bakterilerde antibakteriyal ilaç genlerinin tanımlanması üzerinde çalışan Ceyhan, ‘Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin başkanlıklarını ve Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği’nin genel sekreterliğini yürütmektedir.

1985 yılında Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı, Cihat Tahsin Gürson Araştırma Ödülü’nde birincilik elde eden Ceyhan, 1986 yılında ikincilik, 1988 yılında ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) teşvik ödülünü kazanmıştır.

Dr. Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Kaç Yaşındadır?

2 Nisan 1957 tarihinde Elazığ’da dünyaya gelmiştir. 2021 itibariyle 64 yaşındadır.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

2 Nisan 1957 tarihinde Elazığ’ın Hıdırbaba Köyü’de dünyaya gelmiştir.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Ne Uzmanıdır?

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzmandır.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Hangi Üniversiteden Mezundur?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ‘Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İhtisası yapmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Nerede Çalışıyor?

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin başkanlıklarını ve Pediatri Uzmanlık Akademisi Derneği’nin genel sekreterliğini yürütmekte olan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Evli midir? Çocuğu var mıdır?

Evlidir. Oğlu Mert Ceyhan Pfizer’ın Afrika ve Ortadoğu Direktörüdür.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan Hakkında basında çıkan haberler ve içerikler nelerdir?

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kovid-19 pandemisi ile beraber yapmış olduğu açıklamalar ve uyarılarla sık sık basında yer almıştır. Çıktığı televizyon programlarında Kovid-19 etkilerine ilişkin konuşan Ceyhan, pandemi başlangıcında yapmış olduğu açıklamalar neticesinde Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi olarak düşünülmüş olsa da, olmadığını her fırsatta dile getirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz