Prof. Dr. Muzaffer Değertekin

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Tıp Bilimine Yön Verecek 100 Bilim İnsanı listesinde yer alan Dr. Ertekin hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Kimdir?

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, 1965 yılında Diyarbakır’ın Ulu Cami Mahallesi’nde doğmuştur. İlköğretim eğitimini 1972-1977 yılları arasında Diyarbakır İnönü İlkokulu’nda tamamlamış, 1983 yılında Diyarbakır Anadolu Lisesi (Maarif Koleji)’nden mezun olmuştur.

Yüksek öğretim eğitimine Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi ile devam eden Prof. Dr. Değertekin, 1990 yılında mezun olduktan sonra 1991 yılında İstanbul Koşuyolu Kalp Hastanesi’nde kardiyoloji ihtisasına başlamıştır.

Kardiyoloji ihtisasını 1995 yılında tamamladıktan sonra 1998 yılında Kardiyoloji Doçenti unvanını alan Değertekin, 2000 yılında kardiyoloji alanında Genç Araştırmacı Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır.

Koşuyolu Kalp Hastanesi’nde farklı zamanlarda Başasistanlık ve Klinik Şefliği görevlerinde bulunan Dr. Değertekin, 2005 yılında Yeditepe Üniversitesi Kardiyoloji Anabilimdalı’na profesör olarak atanmış, 2008 yılında ise Kardiyoloji Bölüm Başkanı olmuştur.

2013 yılı Ocak ayı itibariyle İstanbul Yeditepe Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı olan Muzaffer Değertekin, 2000 yılında Avrupa Kardiyoloji Derneği Eğitim Bursu ödülünü kazanmıştır.

2001-2003 yılları arasında Hollanda Erasmus Üniversitesi Thoraxcenter Kardiyoloji Bölümü’nde görev alan Değertekin, ‘İlaç Salgılayan Kalp Stentleri’nin dünyada ilk uygulamasını gerçekleştiren isim olmuştur.

2003 yılında Erasmus Üniversitesi’nde PhD unvanını alan uzman kardiyolog, ayrıca Türk Kardiyoloji Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve genel sekreter yardımcılığı yapmıştır.

2010-2012 yılları arasında Türk Kardiyoloji Derneği Girişimsel Kardiyoloji Birliği kurucu başkanlık görevlerinde de bulunan Değertekin, 2010 yılında 52 ülkenin üye olduğu Avrupa Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu’na Türkiye’den yönetim kurulu üyesi olarak seçilmiştir.

Temel araştırma alanları içerisinde ‘Kalp Damarlarına Takılan İlaçlı Stent’ ve ‘Sanal Kalp Anjiyosu (BT Anjiyografi bulunan Muzaffer Değertekin’in bu konularda basılmış kitabı ve kardiyoloji alanında yurtdışında basılmış 100’den fazla yayını vardır.

Yayınlarına 3 binen fazla atıf yapan Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, Avrupa Kardiyoloji Derneği Girişimsel Kardiyoloji Birliği gibi pek çok uluslararası kardiyoloji kuruluşunun bilimsel danışma kurulu üyeliğini de yapmayı sürdürmektedir.

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Kaç Yaşındadır?

1965 yılında doğmuştur. 2021 yılı itibariyle 56 yaşındadır.

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

1865 yılında Diyarbakır’ın Ulu Cami Mahallesi’nde doğmuştur.

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Ne Uzmanıdır?

Kardiyoloji alanında uzmandır.

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Hangi Üniversiteden Mezundur?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olduktan sonra 1991 yılında İstanbul Koşuyolu Kalp Hastanesi’nde kardiyoloji ihtisasına başlamış, 1995 yılında ise kardiyoloji ihtitsasını tamamlamıştır. 

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Nerede Çalışıyor?

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı yapmaktadır. Ayrıca Avrupa Kardiyoloji Derneği Girişimsel Kardiyoloji Birliği gibi pek çok uluslararası kardiyoloji kuruluşunun bilimsel danışma kurulu üyeliğini de yapmayı sürdürmektedir. Kendisi aynı zamanda Türk Kardiyoloji Derneği Gelecek Başkanı’dır. 

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Evli midir? Çocuğu var mıdır?

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin evli ve 2 çocuk babasıdır. 

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin Hakkında basında çıkan haberler ve içerikler nelerdir?

Prof. Dr. Muzaffer Değertekin, Türk Kardiyoloji Derneği basın toplantılarında yapmış olduğu açıklamalarla basında yer almakta ve kendisi ‘Tıp Bilimine Yön Verecek 100 Bilim İnsanı’ listesinde yer almaktadır. Galatasaray Spor Kulübü üyeliği ile de bilinmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz