Prof. Dr. Pınar Okyay

Prof. Dr. Pınar Okyay Kimdir?

Prof. Dr. Pınar Okyay, 1965 yılında Aydın’da doğmuştur. 1983 yılında Bornova Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğretim eğitimine Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi ile devam etmiş, 1989 yılında mezun olmuştur.

1993-1998 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalında eğitim gören Dr. Pınar Okyay, Halk Sağlığı Doktoru unvanını almaya hak kazanmıştır.

İzmir ve Manisa Sağlık Ocaklarının yanı sıra, Bornova Sağlık Grup Başkanlığı ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nde, İstatistik Şube Müdürü ve İl Kalite Güvence Koordinatörü olarak on yıl görev yapan Dr. Okyay, 2000 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında öğretim görevlisi olmuş, 1 yıl sonrasında ise yardımcı doçent olmuştur.

2006 yılında doçent, 2011 yılında da profesör olan Prof. Dr. Pınar Okyay, epidemiyoloji, biyoistatistik ve sağlık araştırmaları, sağlığın geliştirilmesi ile kadın sağlığı alanları öncelikli çalışma alanları arasında yer almaktadır.

1998 yılında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İstatistik Şube Müdürlüğü, 1999 yılında ise İzmir İl Kalite Güvence Koordinatörlüğü görevini üstlenen Dr. Pınar Okyay, tıp fakültesi haricinde Aydın Sağlık Yüksek Okulu (ASYO) ve Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’nda da ders vermiştir.

2006-2011 yılları arasında öğretim üyeliğinin yanı sıra, Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi başhekim yardımcılığı görevini yürüten Okyay, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi’nde 2004-2010 yılları arasında Yayın Kurulu üyeliği ve İstatistik Danışmanlığı yapmıştır.

Uzmanlık, yüksek lisans ve doktora jürisinde çok kez görev alan Dr. Pınar Okyay, 2011 yılından bu yana ise TUBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Sosyoloji Dalı Jüri Üyesi görevine devam etmektedir.

Uluslararası web tabanlı bir öğretim ortamı olan Supercourse’da yazar ve tercümanlık da yapmakta olan Prof. Okyay, 2000 yılından bu yana üniversite bünyesindeki Temel Eğitim Becerileri Kursunun sürekli eğitmeni, 2013 yılından beri de Sağlıkta Araştırma Kursunun sorumlusu olarak görev almaktadır.

3 Avrupa Birliği, 1 UNDP/Sabancı Vakfı, 1 DPT olmak üzere 17 adet projede farklı görevler alan Dr. Pınar Okyay’ın ulusal ve uluslararası dergilerde de özgün makaleleri yayınlanmıştır.

Prof. Dr. Pınar Okyay, 6 Nisan 2020 tarihinden bu yana da Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Halk Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanıdır. 

Prof. Dr. Pınar Okyay Kaç Yaşındadır?

1965 yılında doğmuştur. 2022 yılı itibariyle 57 yaşındadır.

Prof. Dr. Pınar Okyay Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

1965 yılında Aydın’da doğmuştur.

Prof. Dr. Pınar Okyay Ne Uzmanıdır?

Prof. Dr. Pınar Okyay Halk Sağlığı Doktorudur. Ayrıca öncelikli çalışma alanları arasında ise epidemiyoloji, biyoistatistik ve sağlık araştırmaları, sağlığın geliştirilmesi ile kadın sağlığı yer almaktadır.

Prof. Dr. Pınar Okyay Hangi Üniversiteden Mezundur?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalında eğitim görmüştür.

Prof. Dr. Pınar Okyay Nerede Çalışıyor?

TUBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Sosyoloji Dalı Jüri Üyeliği yapan Prof. Dr. Pınar Okyay, 2013 yılından beri Adnan Menderes Üniversitesi’nde Sağlıkta Araştırma Kursunun sorumlusudur. Ayrıca Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Prof. Dr. Pınar Okyay Evli midir? Çocuğu Var Mıdır?

Evli ve 2 çocuk annesidir.

Prof. Dr. Pınar Okyay Hakkında Basında Çıkan Haberler ve İçerikler Nelerdir?

6 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri arasında yer aldığı duyurulan Prof. Dr. Pınar Okyay, Kovid-19 pandemisine ilişkin verdiği bilgilerle basında yer almaktadır. Özellikle son haftalarda Omicron varyantına ilişkin detaylı açıklamalar yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz