Prof. Dr. Selçuk Kılıç

Prof. Dr. Selçuk Kılıç kimdir? Kaç yaşında ve nerelidir? Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Dr. Kılıç hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz…

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Kimdir?

Prof. Dr. Selçuk Kılıç, 1967 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğretim, ortaokul ve lise eğitimini Denizli, Van, Samsun ve Ankara’da tamamlamıştır. Yüksek öğretim eğitimine 1986 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ile devam etmiştir. 1996-1999 yılları arasında Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Mezuniyetinin ardından 1994-1995 yılları arasında zorunlu hizmet süresini Yozgat’ın Sorgun İlçesi’ndeki Dişli Köyü’nde Sağlık Ocağı Hekimi görevinde bulunan Dr. Selçuk Kılıç, 1995-1006 yılları arasında Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Turunç Köyü Sağlık Ocağı Hekimi olarak görev almıştır.

1996 yılında Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Merkez Başkanlığı’nda Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışan Dr. Kılıç, 1999 yılında aynı bölümde uzman olarak farklı laboratuvar sorumlusu olarak görev almıştır.

2008 yılında Tıbbi Mikrobiyoloji Doçenti unvanı alan Kılıç, 2016 yılında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji AD’a Prof. Dr. olarak atanmıştır.

2013 yılından itibaren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkan vekili görevini devam ettiren Prof. Dr. Selçuk Kılıç, 2016 yılından bu yana ise Göç ve Seyahat Enfeksiyonları Çalışma Grubunda sekreterlik yapmaktadır.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Ulusal Yüksek Riskli Patojenler Referans Laboratuvarında Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olarak çalışan Dr. Kılıç, ayrıca Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanıdır.

Kişisel ilgi alanları arasında Bruselloz, tularemi, şarbon, Q ateşi ve biyo-terörizm, biyogüvenlik gibi antibakteriyerl zoonozların teşhisi ve moleküler epidemiyolojisi bulunan Kılınç, Bruselloz ve tulareminin moleküler epidemiyolojisi ile ilgilenmekte, birkaç yıldır ise tulareminin serolojik ve moleküler teknikleri üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Dr. Selçuk Kılıç, 10 Ocak 2020 tarihinden bu yana Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir.

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Kaç Yaşındadır?

1967 yılında doğmuştur. 2022 yılı itibariyle 55 yaşındadır.

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

1967 yılında Malatya’nın Akçadağ ilçesinde doğmuştur. Aslen Malatyalı olduğu bilinmektedir.

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Ne Uzmanıdır?

Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü uzmanıdır. 

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Hangi Üniversiteden Mezundur?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nde uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Nerede Çalışıyor?

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Ulusal Yüksek Riskli Patojenler Referans Laboratuvarında Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olarak çalışan Dr. Kılıç, ayrıca Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde Biyolojik Ürünler Dairesi Başkanıdır. Ayrıca 10 Ocak tarihinden bu yana Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesidir. 

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Evli Midir? Çocuğu Var Mıdır?

Prof. Dr. Selçuk Kılıç’ın özel hayatına ilişkin bilgi bulunmamaktadır.

Prof. Dr. Selçuk Kılıç Hakkında Basında Çıkan Haberler ve İçerikler Nelerdir?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Selçuk Kılıç, pandemiye ilişkin yapmış olduğu açıklamalarla basında yer almıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz