Dr. Uğur Şahin kimdir ? Uğur Şahin kaç yaşında ve nerelidir ? Prof. Dr. Uğur Şahin hakkında her şey bu yazımızda.

 

Uğur Şahin Kimdir?

Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 tarihinde Hatay’da doğmuştur. Dört yaşındayken annesiyle beraber Almanya’nın Köln şehrindeki Ford Motor Company fabrikasında çalışan babasının yanına göç etmiş ve eğitim hayatına burada başlamıştır.

Lisans eğitimini Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlayan Şahin, 1992 yılında mezun oldu.

1993 yılında aynı üniversitede Michael Pfreundschuh danışmanlığında tümör hücrelerinde immünoterapi üzerine çalışmalar yaparak, doktora derecesini almıştır. 1992-1994 yılları arasında Hagen Üniversitesi’nde matematik okuyan Uğur Şahin, 1999 yılında moleküler tıp ve immünoloji alanında habilitasyon aldı.

2000-2001 yılları arasında Zürih Üniversitesi Hastanesi laboratuvarında 1996 Nobel Tıp Ödülü sahibi Rolf M. Zinkernagel ve Hans Hengartner’le beraber bazı çalışmalarda yer alan Şahin, 2006 yılında Mainz Üniversitesi’nde profesör unvanını almıştır.

2001 yılında eşi ve meslektaşı olan Özlem Türeci ile Türkçe “ganimet” kelimesinden esinlenerek “Ganymed” adlı firmayı kurmuşlar ve çalışmalarına burada devam etmişlerdir.

Ganymed’in, 2016 yılında Japon ilaç şirketi olan Astellas’a 1.3 milyar euroya satılması sonucu çift Almanya’nın en zenginleri arasına girerken, burada bağışıklık sisteminin, kanserli hücreleri vücuda giren virüs şeklinde algılaması ve onları ortadan kaldırması için çeşitli çalışmalara imza atmışlardır.

Eşi Özlem Türeci ile 2008 yılında Avusturyalı immünolog, ongolog Christoph Huber ile birlikte BioNTech adlı firmayı kurduktan sonra, burada da çalışmalarına devam eden Uğur Şahin, şirkette CEO görevini üstlendi.

Çift, 2020 yılında COVİD-19 pandemisinin ortaya çıkışıyla koronavirüs aşısı için çalışmalar yapmış ve 9 Kasım 2020 tarihinde üretilen COVİD-19 aşısı (BNT162)’nın %90 başarı elde ettiği Pfizer-BioNTech ortak açıklamasıyla resmen duyurulmuştur.

Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezi’nde Translasyonel Onkoloji ve Immünoloji Merkezi’nde 2010 yılından bu yana direktörlük yapan Şahin, 2019 yılına kadar da TRON’da bilimsel genel müdürlük görevini üstlendi.

TRON’un kurucu ortağı ve hissedarı olan Uğur Şahin, burada araştırma ve geliştirmeler için doktora öğrencilerine bilimsel danışmanlık yapmaya devam etmektedir.

Uğur Şahin Kaç Yaşındadır?

19 Eylül 1965 tarihinde Hatay’da doğmuştur. 2021 yılı itibariyle 56 yaşındadır.

Uğur Şahin Nerede Doğmuştur ve Nerelidir?

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Alevi bir ailede doğmuştur.

Uğur Şahin Ne Uzmanıdır?

Moleküler tıp, immünoloji, onkoloji ve hematoloji alanlarında çalışmalar yapmaktadır. 2020 yılında ise eşi Özlem Türeci ile koronavirüs aşısı geliştirmiştir.

Uğur Şahin Hangi Üniversiteden Mezundur?

Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Uğur Şahin, aynı üniversitede tümör hücrelerinde immünoterapi üzerine yapmış olduğu çalışmalarla doktora derecesi almıştır. Sonrasında ise Hagen Üniversitesi’nde matematik okumuş ve 1999 yılında yılında moleküler tıp ve immünolojide habilatasyon almıştır.

Uğur Şahin Nerede Çalışıyor?

Uğur Şahin, kurucuları arasında olduğu BioNTech firmasında CEO olarak çalışmaktadır.

Uğur Şahin Evli midir? Çocuğu Var mıdır?

Uğur Şahin, meslektaşı Özlem Türeci ile evlidir. Çocuğu yoktur.

Uğur Şahin hakkında basında çıkan haberler ve içerikler nelerdir?

2020 yılında bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi sürecinde eşi Özlem Türeci ile COVİD-19 aşısını keşfeden Uğur Şahin, BioNTech adını verdikleri aşı ile dünyada salgının seyrinin büyük ölçüde etkilemiştir. Ayrıca aşının gönderildiği öncelikli ülkeler arasında Türkiye’yi alan çift, bu kararları ile de büyük yankı uyandırmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz