Prostat Kanseri Tedavisinde Yeni Yöntem

Erkeklerde en fazla görülen kanser türlerinden biri olan prostatın tedavisinde artık su buharı yöntemi kullanılmaya başlandı. 

Erkeklerde en fazla görülen kanser türü olan ve kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada bulunan prostat kanserinde tedavi yöntemleri teknolojinin gelişmesiyle beraber yenilik kazanıyor. 

Su buharı yönteminin kullanıldığı prostat tedavisine ilişkin Antalya’daki 7. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi’nde konuşan Minimal İnvaziv Üroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ender Özden, su buharı ile prostat tedavisinin Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladığını söyledi. 

YAN ETKİLERİ ÇOK AZ

Su buharı yönteminin yeni bir teknoloji olduğunu belirten Özden, bu yöntem ile prostata kapalı yoldan ulaştıktan sonra su buharı uygulanarak, ısı transferi sağladıklarını belirtti. Bu sayede tedavide yeni bir ufuk sağlandığının altını çizen Özden, tedavinin yan etkilerinin ise çok çok az olduğu bilgisini verdi.

Öte yandan prostatın özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde önemli bir sağlık olduğuna dikkat çeken Dernek Başkanı, tedavi için ise birden fazla yöntemi olduğunu, bunların tamamının ise kullanıldığını ekleyerek, “İlaç kullanımı bizim tedavilerimizin ilk basamağını oluşturuyor. İlaç tedavilerinin fayda vermediği, ya da bizim istemediğimiz hasta açısından sıkıntı oluşabilecek durumlarda ameliyat da öneriyoruz. Çok uzun zamandır ameliyatlar ile ilgili tecrübe sahibiyiz. Teknoloji bize yeni fırsatlar veriyor” ifadelerinde bulundu. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz