Bilimsel bilgi birikimi, Ar-Ge gücü ve stratejik yatırımlarıyla dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden biri olan Roche, 2019 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin grup satışları sabit kur cinsinden bir önceki seneye göre %9 artarak 30.5 milyar seviyesine ulaştı. İlaç Bölümü’nün satışları %10 artışla 24.2 milyar İsviçre Frangı seviyesine çıkarken, Diagnostik Bölümü’nün satışları ise %2 oranında yükselerek 6.3 milyar İsviçre Frangı olarak gerçekleşti.

Şirketin yılın ilk yarısında ulaştığı başarıyla ilgili yorumda bulunan Roche Grup CEO’su Severin Schwan, “2019 yılının ilk altı ayında grup olarak çok güçlü sonuçlar elde ettik. İlaç birimimizde sunduğumuz yenilikçi tedavilere yönelik talebin yüksek olması ve kanserle mücadelede önemli tedavi seçeneklerini temsil eden iki yeni tedavimiz için sağlık otoritelerinden aldığımız hızlandırılmış onaylar bizi çok memnun etti. Ayrıca diagnostik birimimizin immünodiagnostik alanındaki ilerlemesi ve özellikle ikinci çeyrekte genel faaliyetlere yayılan güçlü büyümesi, bizi bu başarıya taşıdı. İlk yarıda sergilediğimiz bu performans, 2019’un tamamı için öngörülerimizi de iyileştireceğimiz anlamına geliyor,” dedi.

2019’da satışlarda orta-yüksek tek haneli büyüme ve satışlara paralel olarak hisse başına yüksek kazanç artışı bekleyen Roche, ayrıca İsviçre Frangı cinsinden daha da yüksek temettü artışı gerçekleştirmeyi öngörüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz