Sağlık Bakanlığı’ndan Molnupiravir Güncellemesi

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19’a ilişkin bilgilerin yer aldığı Erişkin Hasta Tedavisi Rehberi güncellendi. Güncellenen rehberde Molnupiravir ilacını kimlerin kullanabileceği ve kullanmaması gerektiği bilgileri paylaşıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19’a ilişkin bilgilerin yer aldığı internet sayfasında yayınlanan Covid-19 Erişkin Hasta Tedavisi Rehberi güncellendi. Buna göre Covid-19 tedavisinde kullanılan Molnupiravir ilacının yüksek riskli gruplardaki 18 yaşından büyük hastalar ve 65 yaş üstü tüm Covid-19 hastalarında kullanılacağı belirtildi.

Rehberdeki güncellemeye göre Molnupiravir ilacının tanısı PCR ile doğrulanan, hafif-orta seyirli, semptomlarının ilk 5 gününde olan ve ağır Covid-19 hastalarında aşılama durumuna bakılmadan ve 65 yaş üstü tüm hastalarda kullanılması önerilirken, hamileler, çocuklar, 18 yaş altı olanlar, hastaneye ağır Covid-19 hastalığı sebebiyle yatırılanların tedavisinde ve koronavirüsün önlenmesi için temas öncesi ya da temas sonrası profilaksi amacıyla da kullanılmaması gerektiği bildirildi.

Yüksek Riskli Grup Kimleri İçeriyor

PCR testi pozitif çıkan ve Molnupiravir ilacının kullanılacağı yüksek riskli gruplar arasında şu kişiler yer alıyor:

  • primer immün yetmezlikleri bulunanlar
  • son 1 yılda kemoterapi almış solid veya hematolojik kanser hastaları
  • son 6 ayda radyoterapi almış kişiler
  • solid organ nakli yapılmışlar
  • kemik iliği nakli yapılmışlar
  • AIDS hastaları
  • son bir yıl içinde Rituksimab tedavisi alan ve halen tedavisi devam eden kişiler

Öte yandan kullanım dozu ve süresinin günde iki defa 800 miligram olacağı ilacın, emziren anneler tarafından kullanıldığı dönem sürecinde ve son dozdan sonra dört gün boyunca emzirmeye ara vermesi istendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz