• Uluslararası katılımlı Dermatoloji ve Kozmetoloji Kongresi’nde sedef hastalığı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler tartışıldı.

4. Uluslararası katılımlı Dermatoloji ve Kozmetoloji Kongresi (INDERCOS) 27-30 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Kongreye yurt dışı ve yurt içinden 400’ü aşkın dermatolog katıldı.

Dermatoloji alanında güncel gelişmeler ve yeni tedavilerin tartışıldığı kongrede, Kayseri Şehir Hastanesi Cildiye Kliniği’nden Doç. Dr. Kemal Özyurt sedef hastalığı için Türkiye’de yaklaşık 9 aydır kullanımı olan sekukinumab etkin maddesi hakkında bilgi verdi. Sözlü bildiriminde gerçek yaşam verilerini paylaşan Özyurt, sekukinumab etkin maddesinin sedef hastalığı tedavisinde etkili ve güvenli olduğunu ve etkisini hızlı gösterdiğini vurguladı. Sekukinumab etkin maddesinin sedef hastalığı oluşum sürecinde yer alan IL-17’yi bloke ettiğini ifade eden Özyurt, bu sayede hem derideki sedef lezyonlarına hem de sedefe bağlı eklem tutulumunda faydalı olduğunu belirtti.

Sedef hastalığının toplumun yaklaşık %2’sini etkilediğini vurgulayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bengü Gerçeker Türk, “Sedef hastalığı günlük hayatı etkilemekte ve hastaların yaşam kalitesini bozmaktadır. Bu nedenle yaklaşık olguların üçte birinde sistemik tedavi gerekir. Günümüzde geldiğimiz noktada sedef hastalığının tedavisinde hızla yol alınmaktadır. Geleneksel tedavilerin yanı sıra moleküler düzeydeki yeni tedavi seçenekleriyle hastalık bulguları daha etkili bir şekilde kontrol altına alınmaktadır.” dedi.

Sedef hastalığı kronik bir hastalıktır. Hastalarda deride oluşan lezyonlarla ortaya çıkan sedef hastalığı, psikolojik, metabolik ve sosyal sorunlara da neden olabilir. Hastalığın şiddeti ve hastaların yaşam kaliteleri düşünülerek tedavi edilmesi çok önemlidir.

Novartis Hakkında

Sağlık alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Novartis, Türkiye’de de ilaç sektörünün lider firmalarından biri. Merkezi İsviçre’nin Basel kentinde bulunan Novartis yenilikçi ilaçlar, jenerik ve biyobenzer ilaçlar ve göz sağlığı ürünlerinden oluşan geniş ürün portföyüyle hastaların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için çalışıyor. 2018 yılında Grup’un devam eden operasyonlarında 51,9 milyar dolarlık net satış rakamına ulaşılırken, bunun yaklaşık 9,1 milyar dolarlık kısmı Grup çapında Ar-Ge faaliyetlerine aktarıldı. Novartis, ürünlerini dünya çapında 750 milyondan fazla kişiye ulaştırarak yeni tedavilerin geniş kitlelere erişimini sağlıyor. Dünya genelinde 140’ın üzerinde ülkede faaliyet gösteren Novartis, tüm grup şirketlerinde yaklaşık 105.000 kişiyi istihdam ediyor. Novartis, Türkiye’de yaklaşık 2.400 çalışanı ile 1955 yılından bu yana üretim, pazarlama ve ilaç Ar-Ge’si faaliyetlerini yürütüyor.

Daha fazla bilgi için: www.novartis.com.tr

Novartis Türkiye’yi sosyal medyada takip etmek için:

https://twitter.com/NovartisTurkiye
http://www.youtube.com/user/NovartisTurkiye
http://www.flickr.com/photos/novartisturkiye
https://www.facebook.com/NovartisTR/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz