Türk Oftalmoloji Derneği’nin 3. Canlı Cerrahi Sempozyumu, 20-22 Haziran 2019 tarihleri arasında Wyndham Grand Levent Oteli’nde gerçekleştirildi. Katarakt ve Vitreoretinal Cerrahi alanında son gelişmeler ve yeni teknolojiler gibi pek çok önemli konu masaya yatırıldı.  Sempozyum alanında yer alan Alcon standında Türkiye pazarına yeni verilen Dünyanın ilk ve tek otomatik enjektör sistemine sahip yeni göz içi lensinin yanı sıra Alcon’un bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğü cerrahi ürünlerin tek sefer kullanılmasına ilişkin farkındalık kampanyası da hekimlere tanıtıldı.

Bilimsel program kapsamında Alcon sponsorluğunda düzenlenen Katarakt Cerrahisi Canlı Cerrahi oturumlarında, Dr. Hülya Bolu, Dr. Bekir Sıtkı Aslan, Dr. Altan Atakan Özcan ve Dr. Orkun Müftüoğlu’nun gerçekleştirdikleri operasyonları katılımcılar canlı olarak seyretme imkânı buldular. Alcon’un yeni, otomatik, tek kullanımlık pre-loaded enjektör sistemli, yeni hidrofobik akrilik biyomateryalli göz içi lens ürünü de ilk kez bir canlı cerrahide kullanılmış oldu.

Alcon’un bu yeni göz içi lensi, ultra-pürüzsüz optik yüzeyi ve benzersiz berraklığı sayesinde klinik çalışmada karşılaştırıldığı monofokal GİL’lere kıyasla en düşük yüzey bulanıklık ve parlama seviyesine sahip bir ürün olmasıyla dikkat çekiyor. Gelişmiş GİL tasarımı ile ilk günden itibaren devam eden benzersiz berraklık sunuyor. Ayrıca ürün yüksek refraktif öngörülebilirliğe sahip tamamı kullanılabilir 6 mm asferik optiğe sahip olmakla birlikte, PCO’ya karşı koruma sağlayan bir biyomateryale ve ışık saçılmasını önemli ölçüde azaltmayı hedefleyen hassas bir kenar tasarıma sahip.

Alcon’un yeni ürünü ile gerçekleştirdiği operasyon hakkında görüşlerini paylaşan Dr. Orkun Müftüoğlu konuyla ilgili “Oftalmolojideki son cerrahi yöntem ve tekniklerin canlı olarak uygulandığı, Türk Oftalmoloji Derneği’nin 3. Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda Alcon sponsorluğunda başarılı bir operasyona imza attık. Oturumu izleyen meslektaşlarıma da ilham verdiğini düşündüğüm Alcon’un devrim niteliğinde olan bu yeni ürünü oftalmolojinin günümüzde geldiği son noktayı gözler önüne seriyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz