Tohum Otizm Vakfı Artvin’de düzenlenen atölyelerde, aile ve eğitimcilere otizm konusunda eğitim verdi!

Artvin’de Garanti Yatırım sponsorluğunda materyal donatılan sınıfların açılışı gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı’nın Garanti Bankası sponsorluğunda faaliyet gösteren Sürekli Eğitim Birimi, Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 18 Mart‘ta eğitimciler, 19 Mart’ta ailelerle buluştu. Tohum Otizm Vakfı tarafından Artvin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitimcilere, Hopa Atatürk Ortaokulu’nda ailelere yönelik düzenlenen atölyelerde, otizm konusunda uygulamalı eğitim verildi ve eğitimler sonrasında sırasıyla Hopa Atatürk Ortaokulu, Hopa Hüsnü Ciner Ortaokulu ve Kemal Paşa Ortaokulu’nda Garanti Yatırım sponsorluğunda özel eğitim materyali donatılan sınıfların açılışı gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi, otizmli çocuk ailelerine ve öğretmenlere yönelik ücretsiz olarak düzenlediği eğitimler ile bu kez Artvin’deki aile ve eğitimcilerle buluştu. Otizm eğitim atölyeleri aracılığıyla otizmli çocuğa sahip olan aileler, okulunda otizmli öğrencisi bulunan eğitmenlere otizm konusunda farkındalık yaratılarak, uygulamalı eğitimlerle yeni beceriler kazandırılması hedefleniyor.

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi erken tanı ve sürekli yoğun eğitimdir. Erken tanı ve doğru bir eğitim ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte ve gelişim sağlanabilmektedir.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Artvin Rehberlik Araştırma Merkezi iş birliği ile 18 – 19 Mart tarihlerinde düzenlenen otizm eğitim atölyelerinde ‘Otizm Farkındalık Eğitimi’, ‘Öz Bakım Becerileri ve Serbest Zaman Etkinlikleri’, ‘Ayrık Denemelerle Öğretim’, ‘Pekiştirme’, ‘Etkinlik Çizelgeleri’, ‘Video Model ile Öğretim’, ‘İpucu Sunma ve Geri Çekme’, ‘Davranış Yönetimi: Davranış Problemleri ile Başa Çıkma Stratejileri Yeni Beceri ve Davranış Kazandırma’ konuları anlatılarak uygulamalı eğitimler verildi.

Tohum Otizm Vakfı Hakkında:

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz